Piękna, gładka i promienna skóra twarzy – chyba każda kobieta o niej marzy. W dobie dostępu do różnorodnych kosmetyków wiele pań ma problem z ich dopasowaniem do swojej cery. Kwestia ta może wynikać z kilku czynników, w tym nieprawidłowego dopasowania preparatów do typu cery lub efektywny wypoczynek. A jak rozwiązać ten problem?

Jak rozpoznać typ cery?

Typ cery to określenie aktualnego stanu oraz rodzaju skóry, z uwzględnieniem jej cech. Można to określić to na dwa sposoby. Pierwszy polega na samodzielnym określeniu rodzaju cery. Opiera się to na obserwowaniu reakcji skóry na:

  • czynniki atmosferyczne (np. wilgoć, wiatr, zimno),
  • wodę,
  • stosowane kosmetyki (np. tonik, mydło, krem).

Drugi natomiast obejmuje wykonanie testu, który polega na zakreśleniu najbardziej pasujących odpowiedzi na różnego rodzaju pytania. Obejmują one ocenę stanu skóry poprzez uwzględnienie jej reakcji na kosmetyki oraz wygląd. Dzięki temu można stwierdzić, jak typ posiadasz i jakich preparatów używać, a czego unikać.

Typ cery a kosmetyki do twarzyTyp cery a kosmetyki do twarzy

Kosmetyki do twarzy dostępne w drogeriach mają różnego rodzaju działanie. Mogą nawilżać, chronić lub natłuszczać skórę. Niestety, każdy typ cery potrzebuje innego rodzaju preparatów, zawierających odpowiednio dopasowane składniki aktywne. Zatem, czym charakteryzują się poszczególne typy cery i kosmetyki o jakim działaniu należy do nich stosować?

 

Cera normalna

Z wyglądu jest zaróżowiona, czysta, odpowiednio nawodniona, ukrwiona i odżywiona. Wyróżnia się doskonałą elastycznością, nie łuszczy się, a w dotyku jest miękka oraz aksamitna. Jej pielęgnacja polega na oczyszczaniu skóry odpowiednim żelem, stosowaniu maseczek oraz kremu o właściwościach nawilżających czy ochronnych.

Cera tłusta

Charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów łojowych, które produkują nadmierną ilość sebum. Oznacza się grubą warstwą rogową naskórka, przez co skóra błyszczy się oraz ma rozszerzone, widoczne pory. Przy jej pielęgnacji skupiamy się na stosowaniu kosmetyków oczyszczających, odpowiednio nawilżających i pozwalających na uregulowaniu działania gruczołów łojowych.

Cera sucha

Jej główną przyczyną jest zaburzenie funkcji barierowej poprzez brak zarówno wody, jak i składników nawilżających lub lipidów. Jej charakterystycznymi elementami jest łuszczenie, brak blasku oraz swędzenie. Oprócz standardowej pielęgnacji należy tutaj stosować kosmetyki silnie natłuszczające i zapobiegające odwodnieniu.

Cera mieszana

Łączy cerę suchą i tłustą. Objawia się to poprzez wysuszenie policzków oraz skroni, a nadmierną produkcję sebum na nosie, czole i brodzie, czyli w strefie T. Sama pielęgnacja jest dość problematyczna i zaleca się tutaj stosowanie kosmetyków o wielokierunkowym działaniu.

Cera naczynkowa

Odznacza się charakterystycznymi rumieńcami i zaczerwienieniami na twarzy, które są spowodowane poprzez pękanie naczyń krwionośnych. Są to tzw. “pajączki”. Tego typu cera jest wyjątkowo wrażliwa oraz szybko reaguje na zmieniające się czynniki atmosferyczne. Z uwagi na to, stosuje się kosmetyki działające ochronnie, antyoksydacyjne oraz wzmacniająco na naczynia krwionośne.

Co jeszcze wpływa na wygląd cery?

Typ cery a sposób pielęgnacji to jedno, gdyż jak się okazuje, można wyróżnić szereg innych czynników, które wpływają na stan skóry. Do nich zalicza się:

  • sposób odżywiania,
  • czynniki genetyczne,
  • tryb życia, w tym stres,
  • czynniki środowiskowe,

A czy wiesz, że twarz to wrażliwy obszar, do którego najlepiej stosować osobny ręcznik 50×100? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że używanie brudnego ręcznika powoduje wypryski, podrażnia skórę czy pogarsza stany zapalne. Z uwagi na to powinno się stosować osobny ręcznik do twarzy i prać go co około dwa dni.

Jaki wpływ na cerę ma materac do spania?

Nie od dziś wiadomo, że niedobór snu oddziałuje na cały organizm, przyczyniając się do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania. W trosce o zdrowy i komfortowy wypoczynek należy zadbać o odpowiednie warunki sypialni, w tym wyposażonej w łóżko wyposażone w materac do spania. To właśnie on odpowiada za wysokiej jakości sen, który korzystnie wpływa na cały organizm, w tym skórę. Zwiększa on przepływ krwi, przez co nadaje jej zdrowy blask, a także umożliwiają jej regenerację. Na rynku mamy dostęp do licznych modeli, dzięki czemu jesteś w stanie znaleźć materac spełniający Twoje osobiste potrzeby i preferencje.

 

Typ cery wskazuje na sposób postępowania, co wiąże się z codzienną pielęgnacją oraz stosowanymi kosmetykami. Pamiętaj jednak, że dużą rolę odgrywa tutaj także prawidłowa dieta oraz zdrowy wypoczynek.