Trudno wyobrazić sobie komfortowy odpoczynek w niewygodnym łóżku, w zbyt wysokiej albo za niskiej temperaturze czy bez dopasowanej poduszki. Do elementów znacząco wpływających na jakość naszego snu bez wątpienia należy dopisać właściwie dobraną kołdrę. Musi zapewniać optymalne warunki termiczne zarówno w sezonie letnim, jak i zimą, a dodatkowo być przyjemna w kontakcie z ciałem. Jaką kołdrę wybrać, aby spełniała te wymagania? Wbrew pozorom nie jest to proste – trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, jakie różnicują poszczególne rodzaje kołder. Sprawdźcie, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić sobie optymalne warunki do nocnego odpoczynku.

Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?

Najważniejszym elementem, determinującym wybór konkretnej kołdry, powinny być wasze oczekiwania. Konieczna jest więc weryfikacja nawyków związanych ze snem, przyzwyczajeń, a także indywidualnych cech takich jako preferowana temperatura czy wielkość kołdry. Pamiętajcie, że kupując pościel, trzeba zadbać, by była nieco za duża, aby dokładnie przykrywała całe ciało. Osobną kwestią jest rodzaj wypełnienia, poszycie oraz przeznaczenie kołdry na sezon zimowy, letni lub na cały rok.

Jaka kołdra najlepsza? Uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Każdy powinien wybrać taki model, którego właściwości odpowiadają jego potrzebom, przyzwyczajeniom oraz indywidualnym cechom. Pod uwagę należy wziąć także temperaturę i wilgotność panującą w sypialni oraz ewentualne alergie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku wypełnienia kołder, które może być wykonane z materiałów naturalnych lub syntetycznych.

Jakie są rodzaje kołder?

Jakie są rodzaje kołder? Wybierając pościel z oferty sklepów stacjonarnych w Gdańsku lub z propozycji sklepów internetowych, zanim podejmiecie ostateczną decyzję, warto poznać, jakie są rodzaje kołder. Różnica pomiędzy nimi jest znacząca i dotyczy trzech najważniejszych aspektów – wypełnienia, poszycia oraz klasy cieplnej. Od tych parametrów zależy komfort użytkowania kołdry oraz jej funkcjonalność. Każdą z tych cech omówimy szczegółowo, aby ułatwić wam wyselekcjonowanie kołdry idealnej, czyli takiej, która zapewni efektywny odpoczynek. Zacznijmy od środka, czyli od wypełnienia kołdry.

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

Wypełnienie kołdry to nie tylko rodzaj materiału, z jakiego wykonano tak zwany wsad, ale także właściwości, jakie kołdra posiada. Rozróżniamy dwa rodzaje wypełnień – naturalne i syntetyczne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia zarówno z puchem i pierzem, jak i z wełną oraz jedwabiem. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, przede wszystkim w zakresie akumulacji ciepła, przewiewności oraz delikatności. Wypełnienie kołdry to także kwestie zdrowotne, mające ogromne znaczenie wśród alergików.

Jak wspomnieliśmy, do wypełnień naturalnych zaliczamy między innymi puch i pierze, czyli materiały stosowane od wieków przez naszych przodków. Czym się wyróżniają? Puch jest delikatny, lekki, a jednocześnie zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Pierze natomiast jest nieco cięższe, ale zachowuje doskonałe właściwości termiczne. Rozwiązania te niestety nie są pozbawione wad, bowiem mogą wywoływać uczulenia, dlatego też nie są polecane alergikom.

Alternatywą dla puchu i pierza są wypełnienia wełniane, produkowane z wełny owczej i wielbłądziej. Coraz częściej stosuje się także wełnę pozyskiwaną od alpak. Wełna jest gwarancją optymalnej termiki, czyli kołdry wełniane będą na pewno ciepłe, a także właściwej wentylacji. Co więcej, wełna jest doskonałym wyborem dla osób z dolegliwościami reumatycznymi oraz dla alergików. Surowiec ten bowiem nie gromadzi w sobie kurzu i roztoczy.

Wspomnieliśmy wcześniej także o wypełnieniach jedwabnych. To surowiec zaliczany do kategorii luksusowych i jednocześnie najdroższych. Wybierając to rozwiązanie, zyskujemy materiał delikatny dla skóry, chłodny, o doskonałej przewiewności. Dlatego też kołdry z wypełnieniem jedwabnym idealnie sprawdzą się podczas letnich upałów.

Kolejną kategorią są wypełnienia syntetyczne. Tu także mamy ogromne możliwości wyboru materiału spośród włókien poliestrowych, silikonowych, bambusowych czy kukurydzianych. Wszystkie te wypełnienia wyróżnia lekkość, elastyczność, a także odporność na zabrudzenia i gromadzenie kurzu. Dodatkowym atutem jest łatwość utrzymania w czystości, czyli możliwość prania kołdry w pralce i suszenia jej w mechanicznej suszarce – dlatego też polecane są zwykle alergikom.

Co będzie lepszym wyborem – kołdra silikonowa czy poliestrowa, a może warto zdecydować się na wypełnienie naturalne? Odpowiedzi na to pytanie będzie tyle, ilu jest użytkowników kołder. Każdy, biorąc pod uwagę własne preferencje, oczekiwania oraz aspekty zdrowotne, powinien zdecydować samodzielnie o wypełnieniu kołdry. Ale to nie jedyna kwestia, o jakiej trzeba pamiętać. Kolejną – równie istotną – jest poszycie.

Jakie poszycie kołdry wybrać?

W przypadku poszycia również mamy wiele dostępnych opcji. Pierwszą z nich, jaką zna chyba każdy, jest kołdra bawełniana. Dzięki naturalnym właściwościom bawełny poszycie to cechuje się delikatnością, lekkością oraz doskonałymi właściwościami termicznymi i wentylacyjnymi. Świetnie sprawdzi się więc zarówno latem, jak i w porze zimowej. Obecnie można spotkać także kołdry bawełniane z domieszką poliestru, który wzmacnia materiał, a tym samym uodparnia go na uszkodzenia. Nie można zapominać o poszyciach syntetycznych – z mikrowłókien, czyli materiału szybkoschnącego, przewiewnego oraz miękkiego. Podobnymi właściwościami można określić także flizelinę oraz teflon, który dodatkowo wyróżnia ogromna trwałość.

Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?

Osobnego omówienia wymaga klasa ciepła kołder, czyli parametr wskazujący, w jakiej porze roku konkretna pościel sprawdzi się najlepiej. Skal określających właściwości termiczne jest kilka, a w Polsce używana jest tak zwana skala sezonowa. Precyzyjnie określa, czy dany model kołdry przeznaczony jest na lato, zimę czy też może być użytkowany przez cały rok.

Omawiając, czym różni się kołdra na lato od jej wersji zimowej, trzeba wskazać na rodzaj wypełnienia. Ma ono wpływ nie tylko na akumulację ciepła, ale także na wagę kołdry. Gramatura kołder letnich nie przekracza 1000 gramów. Kołdra na zimę natomiast, wykonana z cięższych materiałów, waży zwykle w przedziale od 1000 do 2000 gramów. Jeśli natomiast wolicie uniwersalne rozwiązania, warto zdecydować się na pościel całoroczną. To dobra kołdra do mieszkań i domów, w których przez cały rok utrzymuje się podobna temperatura.