Odpowiednio długi i wysokiej jakości sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego wybór dobrego materaca dziecięcego jest kwestią nie tylko komfortu, ale i zdrowia. Dopasowany do potrzeb materac zapobiega wadom postawy, eliminuje ryzyko alergii czy powstawania urazów.
Dlaczego wybór dobrego materaca dla dziecka jest tak istotny?
Każdy z nas potrzebuje zdrowego i komfortowego snu, zapewniającego skuteczną regenerację. Jednak w przypadku dzieci rola snu jest szczególnie istotna – jego niedobór lub niska jakość mogą poważnie zaburzyć rozwój. Dlatego wybór materaca dla dziecka to poważna sprawa, wymagająca starannego przeanalizowania wielu parametrów.
Noworodki i niemowlęta spędzają w łóżeczku wiele godzin. Sen jest im niezbędny do tego, by w prawidłowym tempie rosnąć i przybierać na wadze, ponieważ to właśnie podczas snu wydzielanie hormonu wzrostu jest największe. Jaki materac dla noworodka będzie najodpowiedniejszy? Przede wszystkim – bezpieczny. Musi być wykonany z materiału solidnie podtrzymującego giętki kręgosłup, ale niezbyt twardego, a jednocześnie eliminującego ryzyko wystąpienia alergii. Dobry materac dla niemowlaka pozwoli uniknąć zsunięcia się dziecka na podłogę (jeśli jest używany poza łóżeczkiem) czy uderzenia o szczebelki – stąd specyficzny „łódkowaty” kształt.
W przypadku materaca dla starszaków i nastolatków kluczowe jest dopasowanie do zmieniających się potrzeb, zapobieganie wadom postawy czy łatwe utrzymanie higieny i czystości. Naturalna ruchliwość, częste przekręcanie się z boku na bok podczas snu, szybko zmieniający się kształt ciała – dla młodego człowieka brak dobrze dobranego materaca oznacza ryzyko problemów ortopedycznych, wybudzania się w nocy bądź porannego bólu pleców.
Co cechuje materace dla dzieci?
Materace dziecięce mogą różnić się między sobą wieloma parametrami, jednak istnieje kilka cech łączących większość modeli. Jedną z nich jest wykonanie z pianki – czołowi producenci stawiają na innowacyjne komponenty, np. piankę wysokoelastyczną. Dlaczego to właśnie ten materiał wykorzystywany jest w materacach dla dzieci?
Nowoczesne pianki wyróżniają się wieloma cennymi właściwościami. Są nie tylko lekkie, ale też wyjątkowo elastyczne i plastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała. Pozwalają dobrze podtrzymywać kręgosłup dziecka, nie są jednak zbyt sztywne i zapewniają w pełni komfortowy sen. Co więcej, mają właściwości antyalergiczne, są przewiewne i skutecznie odprowadzają wilgoć, przez co pomagają w zachowaniu higieny i zapobiegają gromadzeniu się szkodliwych drobnoustrojów. Taką piankę o unikalnej strukturze i gęstości zastosowano np. w materacu Hilding Dobranocka – porowata budowa i dodatkowe nacięcia gwarantują świetną cyrkulację powietrza.
Inną cechą wyróżniającą materace dziecięce jest wykonanie z antyalergicznych materiałów. To jedna z przyczyn tak częstego sięgania po wspomniane pianki, jednak dużą wagę przywiązuje się również do antyalergicznych pokrowców. To właśnie z pokrowcem bezpośredni kontakt ma buzia dziecka, dlatego powinien łatwo schnąć, dobrze odprowadzać wilgoć i nie uczulać. Często stosuje się materiały o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
Wybierając najlepszy materac dla dziecka, warto przyjrzeć się modelom mającym różnego rodzaju certyfikaty. Godne uwagi są materace z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka (np. materac dziecięcy Hilding Kołysanka) – przebadano je specjalnie pod kątem bezpieczeństwa malucha, sprawdzając zgodność z rygorystycznymi normami ustalonymi przez ekspertów.
Kupujemy materac dla dziecka – jaki rozmiar wybrać?
Kiedy kupujemy materac dla dzieci, wątpliwości mogą pojawić się już na etapie doboru rozmiaru. Warto kierować się prostą zasadą: długość materaca musi być minimum o 20 cm większa od wzrostu użytkownika, a minimalna szerokość dla jednej osoby wynosi 70 cm. Pamiętajmy jednak, że ta wskazówka dotyczy przede wszystkim osób dorosłych o typowej budowie ciała. Dlatego kluczowe przy wyborze rozmiaru materaca powinny być wiek, wzrost i waga.
Dla niemowlaków proponowane są dwa standardowe wymiary materacy dziecięcych: 60 x 120 cm i 70 x 140 cm. Dla starszego dziecka i nastolatka możemy zakupić model młodzieżowy lub w dorosłej rozmiarówce. Podczas zakupu materaca nie zapominajmy, że dzieci rosną błyskawicznie. Zawsze lepiej jest nabyć nieco za duży materac, niż pozwolić dziecku spać na zbyt małym, co mogłoby wpływać negatywnie na postawę podczas snu. Zwracajmy uwagę nie tylko na sam wzrost, ale również na masę ciała. Dla bardziej postawnego nastolatka standardowy rozmiar 80 x 180 cm może być mniej komfortowy niż np. zapewniający więcej przestrzeni i swobody ruchów rozmiar 90 x 180 cm czy 100 x 200 cm.
Jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia?
Jaki materac dla dziecka będzie lepszy: miękki czy twardy? <Jeśli planujemy zakup materaca dla niemowlaka lub małego dziecka, najlepszym wyborem będzie model o średniej twardości (zalecany nawet do 10 roku życia). Taki poziom twardości pozwala na zapewnienie bezpiecznego dla delikatnego ciała dziecka podparcia – kręgosłup jest solidnie podtrzymany i układa się w naturalny sposób, umożliwiając zachowanie zdrowej postawy i odciążenie mięśni. Jednocześnie materac nie jest zbyt sztywny, dzięki czemu maluch czuje się komfortowo, niezależnie od przyjmowanej pozycji. Kiedy warto rozważyć zmianę twardości materaca? Na pewno, gdy zauważymy, że dziecko zapada się, a materac nie jest w stanie skutecznie go podtrzymać. Dobrym rozwiązaniem zwiększającym twardość materaca bez konieczności zakupu nowego modelu jest mata kokosowa.
Kiedy dziecko korzysta już z „dorosłego” materaca, dobieramy twardość, biorąc pod uwagę masę ciała. Dla użytkowników ważących mniej niż 60 kg zalecane są materace miękkie, czyli o twardości oznaczonej jako H1. Powyżej 60 kg zaleca się materace średnio twarde, czyli o twardości H2.
W trosce o zdrowy kręgosłup i pełen komfort starszych dzieci i nastolatków warto sięgnąć po nowoczesny materac z 7 strefami twardości. Takie rozwiązanie gwarantuje maksymalną elastyczność punktową, ułożenie kręgosłupa w anatomicznej pozycji i nacisk optymalnie dopasowany do potrzeb poszczególnych partii ciała, np. stóp, bioder, lędźwi czy głowy. Zróżnicowane strefy twardości zastosowano m.in. w materacu młodzieżowym Hilding Funky, wykonanym z innowacyjnej pianki FlexiFoam.
Ile kosztuje dobry materac dla dziecka w Gdańsku?
Zakup materaca dziecięcego w Gdańsku to poważne wyzwanie – oferta lokalnych sklepów jest naprawdę imponująca. Jak znaleźć najlepszy model? Z pewnością będzie to zadanie bardzo czasochłonne, wymagające odwiedzenia wielu miejsc i porównania poszczególnych produktów. Możemy także zdecydować się na zakup materaca dla dzieci w Internecie. To atrakcyjna alternatywa pozwalająca zaoszczędzić sporo czasu, a często również pieniędzy – sklepy internetowe kuszą promocjami, a dodatkowo umożliwiają przeglądanie dziesiątek modeli w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu.
Decydując się na zakup materaca przez Internet, pamiętajmy o dokładnym przyjrzeniu się parametrom produktów i ich cenom. Dobry materac dla niemowlaka możemy kupić już za 200-300 złotych, a materac młodzieżowy z 7 strefami twardości za ok. 750 zł. Cena uzależniona jest m.in. od zastosowanych materiałów, rodzaju pokrowca i wymiarów. Nie musimy się martwić nietrafionym zakupem – jeśli przysłany do domu materac nie spełni oczekiwań, możemy zwrócić go do sklepu lub wymienić na inny model.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca dla dziecka?
Od jakości materaca i jego dopasowania do potrzeb zależy jakość snu dziecka. Podsumujmy kluczowe aspekty związane z wyborem materaca dziecięcego.
W jakim wieku jest dziecko?
Wzrost i waga są bezpośrednio związane z wiekiem dziecka – a to właśnie od nich zależy wybór m.in. rozmiaru i poziomu twardości materaca. Pamiętajmy też, że z konkretnym wiekiem wiążą się konkretne potrzeby. Przykładowo najmłodsze dzieci potrzebują dodatkowych właściwości gwarantujących bezpieczeństwo podczas snu. Taką rolę odgrywa chociażby specyficzny kształt materaca – podwyższone boki i lekko niższy blat. Z kolei nastolatki mogą potrzebować wielofunkcyjnego materaca, który łatwo dostosujemy do zmieniającego się ciała – praktyczne będą np. materace odwracalne o dwóch poziomach twardości.
Czy dziecko ma jakieś problemy zdrowotne?
Prozdrowotne właściwości materaca zawsze stanowią dodatkową zaletę i pomagają zadbać o profilaktykę. Jednak w przypadku dzieci już borykających się z problemami zdrowotnymi są szczególnie wskazane. Warto wybrać materac z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub mający status wyrobu medycznego.
Materace o zróżnicowanych strefach twardości będą świetnym rozwiązaniem dla maluchów i nastolatków z wadami postawy, borykających się z bólem kręgosłupa, mięśni czy stawów. Natomiast małym alergikom spokojny sen zapewnią materace dziecięce z antyalergicznych materiałów, z pokrowcami ułatwiającymi utrzymanie higieny i gwarantującymi dobrą wentylację.
Czy wybrany materac jest praktyczny?
Przy opiece nad dzieckiem aspekt praktyczny jest wyjątkowo ważny. Wybierając materac dla dzieci, zwróćmy uwagę na właściwości pokrowca – czy można go łatwo zdjąć, bezpiecznie uprać i szybko wysuszyć? Wykonanie samego materaca z łatwych do czyszczenia komponentów (np. pianka) jest dodatkową zaletą. Kupując materac dziecięcy, postawmy na model odwracalny, który wolniej się zużywa. Zawsze bezpieczniej będzie wybrać rozmiar nieco większy, z którego maluch tak szybko nie wyrośnie.
Odpowiedni materac dla dziecka to gwarancja bezpieczeństwa, zdrowego rozwoju i komfortowego snu. Dostępność szerokiej gamy modeli pozwala na wybór produktu w pełni dopasowanego do wzrostu i wagi, a także osobistych preferencji czy ewentualnych problemów zdrowotnych.