Twardość materaca powinna być głównym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłoża. Podstawową funkcją materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Podczas snu regeneruje się cały organizm, stąd tak istotny jest komfortowy wypoczynek. Jak dobrać twardość materaca oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem – opisujemy poniżej.

Czym jest twardość materaca?

Aby określić twardość materaca producenci używają międzynarodowej, czterostopniowej skali, oznaczanej literą „H” (ang. hardness) – stąd w specyfikacji danego produktu zawsze będzie widoczna twardość materaca h1, h2, h3 lub h4. Wybór materaca powinien być dobrze przemyślany, a podłoże do spania potraktowane jako inwestycja na lata. W końcu niecodziennie wymienia się materac na nowy, a wysoka jakość komponentów stosowanych przy produkcji, gwarantuje spokojny wypoczynek przez długi czas.

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak dobrać twardość materaca, zastanowimy się nad doborem wkładu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy – np. sprężynowe, w tym kieszeniowe oraz typu multipocket, które składają się z nowoczesnych, niezwykle trwałych i odpornych na eksploatację sprężyn. Doskonale stabilizują one ciało, pozwalając osiągnąć wysoki komfort wypoczynku. Każda z nich schowana została w oddzielnym materiałowym woreczku, dzięki czemu może pracować niezależnie – zapewnia to wysoką elastyczność punktową oraz komfort użytkowania. Modele typu multipocket to jedne z najbardziej zaawansowanych typów materacy. Posiadają większą liczbę pojedynczych sprężyn rozmieszczonych na metr kwadratowy powierzchni, dzięki czemu wykazują znacznie lepszą elastyczność punktową. Kolejną kategorią są materace piankowe. Wśród nich warto zwrócić uwagę na te termoelastyczne, które dopasowują się do krzywizn ciała pod wpływem temperatury i nacisku oraz na lateksowe, powstałe z połączenia naturalnego i syntetycznego kauczuku, są uznawane za wysokiej klasy produkty antyalergiczne. Przy poszukiwaniach podłoża warto również zwrócić uwagę na materace hybrydowe, które są połączeniem najlepszych właściwości materacy piankowych i sprężynowych. Są skonstruowane z wielu warstw pian i sprężyn, co ma znaczący wpływ na podniesienie komfortu odczuwanego podczas odpoczynku.

Czym jest twardość materaca?Zastanawiając się, jaki rodzaj wypełnienia będzie najbardziej odpowiedni, należy wziąć pod uwagę parametry takie jak waga i wzrost. Kolejnym wyznacznikiem będzie pozycja jaką przyjmuje użytkownik podczas snu. Wybierając materac należy również uwzględnić osobiste preferencje oraz schorzenia kręgosłupa oraz wady postawy – jeśli występują.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Stosowanie stopni twardości materacy pomaga w określeniu, jaki produkt będzie odpowiedni dla danego użytkownika. W ofercie producentów materacy dostępne są podłoża miękkie, średnie oraz twarde. Twardość podłoża musi być zawsze dobrana do wagi użytkownika.Jak poprawnie odczytać symbolikę i jaka twardość materaca będzie odpowiednia w danej kategorii wagowej?

  • H1 – to miękkie materace, które będą odpowiednie dla osób o niskiej wadze ciała i drobnej budowie, w tym dzieciom i nastolatkom (do 60 kg),
  • H2 – to podłoża o średnim stopniu twardości z przeznaczeniem dla użytkowników, których waga mieści się w przedziale od 60 do 80 kg,
  • H3 – czyli twarde materace będą polecane osobom, których waga ciała przekracza 100 kg,
  • H4 – to najtwardszy dostępny wariant o wzmocnionej strukturze, dzięki czemu zapewniają lepsze podparcie i są dedykowane osobom o dużej masie ciała i otyłym.

Nieodpowiednie dobranie twardości materaca będzie rzutowało na jakość snu. Miękkie podłoże nie sprzyja biodrom, twarde z kolei jest nie do końca komfortowe dla głowy oraz odcinka szyjnego, które nie potrzebują tak twardego podłoża.

Skala twardości materaca to nie jedyne kryterium, jakie powinno zostać przeanalizowane przed dokonaniem zakupu. Dobór twardości powinien uwzględniać indywidualne preferencje użytkownika oraz pozycję, jaką przyjmuje w trakcie snu. Osoby śpiące na brzuchu lub plecach powinny rozważyć zakup twardszego materaca, z kolei osoby, które wolą spać na boku lub często zmieniają pozycję w trakcie snu, większy komfort odczują na podłożu miękkim. Jednocześnie inne twardości materaca mogą być zalecane dla osób, które borykają się ze schorzeniami lub zwyrodnieniami kręgosłupa. W takim przypadku przed zakupem warto skonsultować się z lekarzem ortopedą.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

W przypadku wątpliwości, czy dany materac będzie spełniać wszystkie wymagania, można skontaktować się bezpośrednio z wybranym producentem na przykład poprzez konsultację online dostępną na stronie. Będąc w sklepie z wyposażeniem domów (jak np. gdańska Ikea, BRW czy Agata Meble) można wykonać tak zwany „test płaskiej ręki”, który pozwoli w łatwy i szybki sposób określić, czy podłoże będzie stanowiło odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz czy dostosuje się do kształtów sylwetki. W tym celu należy położyć się na materacu, następnie umieścić dłoń pomiędzy plecami a powierzchnią wkładu. Ręka napotka opór, jeśli podłoże okaże się zbyt miękkie bądź wytworzy się zbyt duża przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem, jeśli materac będzie zbyt twardy. Testując produkt powinno się sprawdzić kilka pozycji, które użytkownik przyjmuje w trakcie snu (na plecach, na brzuchu, na boku), pozwoli to dodatkowo określić czy podłoże jest komfortowe w odczuciu.

Warto tutaj pamiętać o miejscowym nacisku – inaczej rozłoży się waga 100 kg przy osobie o wzroście 165 cm, a inaczej przy osobie o wysokości 185 cm. Nacisk na podłoże wywołany przez użytkownika jest inny w okolicach głowy, inny w okolicach bioder czy stóp. Z tego powodu powstały strefy twardości, aby podłoże mogło lepiej dostosować się do ciała użytkownika. Na rynku dostępne są materace o trzech, pięciu lub siedmiu strefach twardości. Podłoże o trzech strefach twardości gwarantuje wzmocnienie środkowej części materaca, dzięki czemu możliwe jest ustabilizowanie części biodrowej. W praktyce oznacza to lepszą ochronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przy pięciu strefach twardości dodana została strefa pośrednia, która dodatkowo amortyzuje nacisk ramion na materac. Z kolei siedem stref twardości jest gwarancją najwyższego stopnia dopasowania się podłoża do budowy ciała użytkownika, bo każda z siedmiu stref posiada inną twardość. Najtwardsza część podtrzymuje najcięższą część ciała, czyli odcinek biodrowo-krzyżowy kręgosłupa. Pozostałe strefy to pośrednia zlokalizowana w obrębie ud oraz klatki piersiowej, strefa twardsza w okolicach barków i ramion oraz kolan i łydek, a także strefa o średniej twardości, w której znajdują się głowa i stopy. Zaletą podziału na strefy twardości jest przede wszystkim wzmocnienie podłoża w miejscach, które są najbardziej narażone odkształcenia, dzięki czemu produkt zachowuje dłuższą żywotność, a użytkownik zyskuje zdrowszy sen na długie lata.