Łóżka tapicerowane kojarzą się z komfortem i wygodą. Głównie z tych powodów są jednymi z najczęściej wybieranych. Na tym jednak lista ich wyróżników się nie kończy. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziesz odpowiedź na to, jakie łóżko tapicerowane powinno znaleźć się w Twojej sypialni i gdzie warto je nabyć, by służyło Ci przez długie lata. Zaczynajmy!

Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?

Łóżka tapicerowane charakteryzują się tym, że całe obite są sztucznym lub naturalnym materiałem. Tkanina pokrywa zarówno wezgłowie (zagłówek), jak i boki konstrukcji, na której osadzony jest materac. Dzięki temu “zabiegowi” wizualnemu, łóżko tapicerowane wydaje się być bardzo komfortowe i wygodne. Aż chce się na nim położyć i zasnąć.

Między stelażem łóżka a materiałem znajduje się warstwa pianki tapicerskiej, która dodatkowo chroni Ciebie i Twoich bliskich przed ewentualnymi “wypadkami”. Posiadając w swojej sypialni łóżko tapicerowane lub wstawiając je do pokoju dziecka, możesz zapomnieć o bolesnych uderzeniach w ostre rogi, których ofiarami często padają użytkownicy łóżek z drewna, sklejki czy metalu. To jednak nie koniec zalet tego typu łóżek.

Różnorodność oferowanych przez producentów obić jest tak szeroka, że każdy z nas może w zasadzie stać się posiadaczem oryginalnego mebla do sypialni. Ułatwiają to również konfiguratory online, jak ten, który dostępny jest za darmo w sklepie internetowym marki Hilding.

Hilding Anders - łóżko tapicerowaneTo sprawia, że mieszkańcy dużych miast, jak Gdańsk, ale i mniejszych miejscowości, mogą stworzyć swój autorski projekt i zamówić nowe łóżko tapicerowane, bez wychodzenia z domu. I nie chodzi tu wyłącznie o dobór tkaniny, ale też rodzaju wezgłowia, bazy łóżka, materaca czy ewentualnych nóżek.

Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?

W wielkomiejskich sypialniach spotkać można cały przekrój stylistyczny. Od klasycznego, przez nowoczesny, aż po mocno awangardowy. Dużą zaletą, którą charakteryzuje się łóżko tapicerowane do sypialni, jest wspomniana możliwość jego personalizacji. To sprawia, że tego typu mebel odnajdzie się w każdej stylistyce. Pod warunkiem oczywiście, że zostanie ona dopasowana do całego wnętrza.

Styl sypialni będzie “dyktował” więc styl, w jakim zaprojektowane zostanie łóżko, które się w niej znajdzie. Dzięki temu mebel stanie się dopełnieniem pomieszczenia, a spójny klimat wnętrza będzie wręcz zachęcał do niewychodzenia spod kołdry. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby to łóżko tapicerowane “grało pierwsze skrzypce” w sypialni. Wystarczy wówczas zastosować bardziej jednolitą kolorystykę ścian, dodatków czy pozostałego umeblowania i charakterne obicie. Bez względu na podejście, warto rozpocząć od przemyślenia, w jakim stylu ma być urządzone wnętrze, w którym stanie łóżko.

Łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim będzie proste w formie, wyważone w kolorystyce, a tkanina obicia będzie naturalna lub świetnie imitująca naturalną. To w stylu klasycznym będzie wydawało się “ciężkie” i królewskie. Zastosowana kolorystyka będzie raczej ciemna i nasycona. Tapicerkę łóżka w stylu glamour dopełnią pikowania lub przeszycia. Z kolei w sypialni nowoczesnej, a nawet awangardowej, zastosowanie znajdą materiały o nietypowych splotach, fakturach i kolorach.

Rodzaje obić łóżek tapicerowanych

Zastanawiając się nad tym, jaki styl łóżka tapicerowanego wybrać do swojej sypialni, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami obić. To właśnie wybór tapicerki będzie wisienką na torcie podczas projektowania mebla do komfortowego wypoczynku.

Na rynku dostępne są materiały różnej jakości, za czym przede wszystkim idzie cena. Najbardziej ekskluzywna jest oczywiście naturalna skóra. Na takie obicie może sobie jednak pozwolić niewiele osób.

Jeśli tapicerka ze skóry naturalnej jest zbyt dużym obciążeniem dla Twojego budżetu domowego, ale wciąż chcesz mieć poczucie luksusu, postaw na sztuczną skórę. Derma, skaj, ekoskóra – pod tymi nazwami znajdziesz materiał często do złudzenia przypominający skórę naturalną, a przy tym znacznie tańszy.

Innym sposobem na to, by łóżko prezentowało się wytwornie i kosztownie, jest wybór tkaniny żakardowej. Charakteryzuje się dużymi wzorami o skomplikowanych motywach, które opisać można, jako królewskie, a nawet orientalne. Przy wyborze takiej tapicerki, bezpieczniej jest pozostałe elementy wyposażenia pozostawić w jednolitej kolorystyce.

Jeśli cenisz sobie tkaniny miękkie i przyjemne w dotyku, rozważ wybór obicia z altary, floku, mikrofazy, szenili lub pluszu. Dadzą poczucie przytulności. Możesz dodatkowo zastosować w nich pikowanie czy przeszycia, nadając im oryginalnego charakteru.

Z kolei, gdy poszukujesz czegoś uniwersalnego, co będzie pasowało do wnętrza, nawet gdy za moment postanowisz je diametralnie zmienić, możesz zastanowić się nad plecionkami. Wyraźne spoty w tego typu tkaninach tapicerskich dają ciekawy efekt 3D.

Każde z wymienionych rodzajów obić łóżek tapicerowanych jest wytrzymałe, odporne na wycieranie i wilgoć. W dodatku są łatwe w czyszczeniu, nawet, jeśli pojawią się na nich zabrudzenia. To wszystko sprawia, że łóżko obite takimi tkaninami będzie mogło posłużyć Tobie i Twoim bliskim przez wiele kolejnych lat.

Staraliśmy się dziś przybliżyć charakterystykę łóżek tapicerowanych, zestawiając ją z stylistyką sypialni oraz rodzajami polecanych obić, które pasują do wnętrz o różnym klimacie. Ponadto, wskazaliśmy też sposób na udany zakup mebla na długie lata. Mamy nadzieję, że nasze porady okazały się dla Ciebie pomocne i pozwolą Ci zdecydować, na jakie łóżko tapicerowane postawić.