Łóżka tapicerowane goszczą w coraz większej liczbie sypialni. W mieszkaniach, w domach, w hotelach. W miastach, na ich obrzeżach i na wsiach. Kochamy je za uniwersalność i możliwość personalizacji oraz przytulny akcent, jaki nadają wnętrzom.
Czy styl sypialni ma wpływ na to, jakie łóżko tapicerowane można w niej zastosować? Jak zrobić to w prawidłowy sposób? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w krótkim poradniku. Zapraszamy do lektury.
Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?
Łóżko tapicerowane posiada konstrukcję oraz zagłówek pokryte obiciem tapicerskim, które może być wykonane z różnego rodzaju materiałów.
Między drewnianym, drewnopodobnym lub metalowym stelażem a tkaniną wykończeniową znajduje się gąbka tapicerska. Jej zadaniem jest przede wszystkim stworzenie podkładu dla tapicerki, ale też zabezpieczenie ostrych krawędzi łóżka czy wreszcie dodanie miękkości – zwłaszcza w obrębie wezgłowia.
Nie bez powodu łóżka tapicerowane uznawane są za meble uniwersalne. Dzięki temu, że niemal całe pokrywane są obiciem, mogą być mocno personalizowane. To sprawia, że zastosowanie ich w pomieszczeniach o dowolnej estetyce nie stanowi najmniejszego problemu.
Jeśli zastanawiasz się, jaki styl łóżka tapicerowanego wybrać do klimatu, jaki panuje lub będzie panował w Twojej sypialni, koniecznie czytaj dalej.
Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?
Decyzja o doborze łóżka powinna bezpośrednio wynikać ze stylistyki, jaka panuje w sypialni. Choć mebel ten stanowi najważniejszy element pomieszczenia, w którym śpisz, musi być spójny z ogólną estetyką.
W kolejnych akapitach prezentujemy charakterystyczne cechy, jakie powinny posiadać łóżka tapicerowane, które mają znaleźć się w sypialni urządzonej w konkretnej stylistyce.
Łóżko tapicerowane w stylu klasycznym to kwintesencja elegancji i luksusu. Królewski zagłówek, królewskie materiały, szlachetne kolory, symetria i harmonia. Jednym słowem, bogactwo przejawiające się w każdym elemencie mebla.
Łóżko tapicerowane w stylu hampton powinno być połączeniem nadmorskiego klimatu z luksusowym akcentem. Znajdzie się tu miejsce dla wszystkich odcieni niebieskiego oraz dla szlachetnej bieli, która może zakrawać o odcienie przywodzące na myśl plażowy piasek, a nawet delikatne szarości.
Łóżko tapicerowane w stylu glamour obfituje w pikowania lub przeszycia. Jest szykowne, nie boi się kolorów i połysku. Jeśli kochasz tę estetykę i marzysz o luksusowo wyglądającym meblu do spania, postaw na łóżko kontynentalne, które nada dodatkowego blichtru Twojej sypialni.
Łóżko tapicerowane w stylu nowoczesnym mocno nawiązuje do geometrii i jednolitości kolorystycznej z ewentualnym silniejszym, ale jednostkowo zastosowanym akcentem. Ma być przede wszystkim funkcjonalne. To świetna okazja do tego, by na przykład wezgłowie zaprojektować tak, aby służyło nie tylko, jako oparcie, ale też dodatkowa półka na książki, lampki czy oszczędne w formie dekoracje.
Łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim to surowość, prostota i minimalizm w każdym calu – zarówno jeśli chodzi o formę, zastosowane materiały, jak i kolorystykę. Biel, beż, szarość, pastele – to odcienie, które najbardziej kojarzą się ze Skandynawią. Do tego naturalne materiały obicia.
Rodzaje obić łóżek tapicerowanych
Jak już wiesz, łóżko tapicerowane do sypialni to mebel uniwersalny, ponieważ w prosty sposób można mu nadać indywidualny charakter. A wszystko to za sprawą obicia tapicerskiego, a w zasadzie rodzaju materiału, jaki zostanie zastosowany do jego wykonania.
W łóżkach tapicerowanych w stylu klasycznym świetnie sprawdzi się skóra naturalna lub sztuczna, ale też tkaniny żakardowe, flock (flok), aksamit, welur i welwet. Wszelkiego rodzaju plusze, ale też szenile, mikrofazy i zamsze (sztuczne i naturalne) świetnie odnajdą się w łóżkach tapicerowanych w stylu glamour. Styl hampton również nie pogardzi miękkimi obiciami. Tutaj, podobnie, jak w stylu skandynawskim, świetnie sprawdzi się też tapicerka z tkanin z wyraźnym splotem w fakturze lub naturalnych, takich, jak na przykład len czy płótno albo stylizowanych na naturalne. Miejsce dla wspomnianej skóry naturalnej, ale też doskonale imitującej je dermy, znajdzie się w tapicerce łóżek nowoczesnych. Niekoniecznie nawet, jako całe obicie, a na przykład wyłącznie jako jego elementy.
Bez względu na stylistykę sypialni i – co za tym idzie – styl łóżka, które się w niej znajdzie, warto wybrać obicie wezgłowia i bazy konstrukcji taki materiał, który będzie na tyle wytrzymały, by posłużył Ci bez uszczerbku przez wiele lat. Oznacza to nie tylko jego jakość, ale przede wszystkim odporność – na brud, ścieranie, blaknięcie czy wilgoć.
Nowe łóżko to najczęściej inwestycja na długie lata. Jeśli od dawna hołdujesz jednemu stylowi i masz pewność, że za moment Twój gust nie ulegnie diametralnej zmianie, nie ograniczaj się w obiciu, jaki znajdzie się na Twoim łóżku tapicerowanym. Jeżeli jednak często zmieniasz zdanie, szybko nudzisz się stylistyką wnętrza i doskonale wiesz, że aktualna aranżacja może lada moment przestać Ci się podobać, postaw na tapicerkę uniwersalną w formie, kolorze i materiale, która wpisze się w więcej niż jedną estetykę. Dzięki temu, podczas kolejnego remontu, nie będzie konieczne kupowanie nowego łóżka lub obijanie go nową tkaniną i sporo zaoszczędzisz, zmieniając wyłącznie detale w sypialni.
Mamy nadzieję, że udało nam się dziś naprowadzić Cię na wizję idealnego łóżka tapicerowanego, które będzie cieszyło Twoje oko i zadba o Twój komfortowy wypoczynek.