Dzięki ergonomicznej poduszce szyja i głowa śpiącej osoby układają się w pozycji, która pozwala na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. W efekcie mięśnie karku rozluźniają się, a rano budzimy się wyspani i wypoczęci – bez uczucia drętwienia, mrowienia i bólu głowy. Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania? Poznajmy popularne rodzaje poduszek i sprawdźmy, które doskonale wspierają kręgosłup użytkownika.

Rodzaje poduszek – jak porównywać poduszki do spania?

Wybierając poduszkę do spania, warto znać rodzaje wypełnień – wyróżniamy wsady naturalne, syntetyczne i specjalistyczne. Wymienione materiały charakteryzują się inną budową i właściwościami wpływającymi na komfort snu i utrzymanie higieny w sypialni.

Porównując rodzaje poduszek, należy wziąć pod uwagę zarówno cechy poszczególnych wypełnień, jak i indywidualne preferencje użytkownika. Alergik, któremu zależy na maksymalnej redukcji roztoczy i bakterii w otoczeniu, będzie szukać poduszki z wsadem ograniczającym ryzyko gromadzenia się szkodliwych drobnoustrojów. Z kolei osobie z wadą postawy będzie zależało na wyeliminowaniu nienaturalnych wygięć kręgosłupa w pozycji leżącej, więc poszuka poduszki solidnie podpierającej szyję i głowę. W obu przypadkach optymalnym wyborem może być poduszka do spania, która dostosowuje się do sylwetki użytkownika i jest zabezpieczona specjalnym pokrowcem.

Czy warto kupić poduszkę ze wsadem naturalnym?

Do wsadów naturalnych zaliczamy:

  • pierze,
  • puch,
  • łuski orkiszu,
  • łuski prosa,
  • łuski gryki,
  • płaskurki.

Rodzaje poduszek do spaniaPoduszki do spania z wypełnieniem naturalnym najczęściej są wykonane z pierza i puchu gęsiego w różnych proporcjach. Czasami wykorzystuje się także puch i pierze kacze. Ich atutem jest duża podatność na układanie, np. zginanie wpół i rolowanie, w celu uzyskania jak najwygodniejszego podparcia dla szyi i głowy. Wypełnienie z puchu i pierza swobodnie się przemieszcza, dopasowując się do pozycji użytkownika leżącego na brzuchu, plecach lub boku.

Chociaż poduszki do spania z wsadem naturalnym wydają się delikatne, są dość wytrzymałe. Charakteryzują się dużą objętością, a także sprężystością. Wysoka przewiewność sprawia, że nie kumulują wilgoci we wnętrzu, dzięki czemu stanowią idealne podłoże do spania podczas upałów. Niestety pierze i puch mogą uczulać w przeciwieństwie do antyalergicznych i ekologicznych łusek.

Czy poduszki do spania z wsadem naturalnym mają wady? Chociaż zachwycają miękkością, łatwo zmieniają kształt i wydają się wygodne, niestety nie gwarantują optymalnego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Nadmierne wygięcie szyi sprawia, że poszczególne kręgi naciskają na siebie, co skutkuje bólami głowy i karku oraz uczuciem mrowienia i drętwienia. Śpiąc przez wiele miesięcy lub lat na nieergonomicznej poduszce, ryzykujemy pojawieniem się silnych migren, a nawet wad postawy. Zakup taniej poduszki nie jest opłacalny, jeśli weźmiemy pod uwagę, że coraz silniejsze dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą wymagać czasochłonnej i kosztownej rehabilitacji – w przeciwnym razie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Czy warto kupić poduszkę ze wsadem syntetycznym?

Atutem poduszek do spania z wypełnieniem syntetycznym jest dopasowanie do potrzeb alergików – wsad poliestrowy, który w przeciwieństwie do pierza i puchu nie uczula, nadaje się do prania w pralce i suszenia w suszarce bębnowej. To oznacza, że syntetyczna poduszka do spania jest łatwiejsza do wyczyszczenia w porównaniu z poduszką z wkładem naturalnym, dzięki czemu stanowi dobre rozwiązanie w domu z małymi dziećmi i zwierzętami. Pamiętajmy, żeby zawsze sprawdzać zalecenia producenta na metce, by nie ryzykować uszkodzenia poduszki przez pranie w zbyt wysokiej temperaturze bądź zbyt szybkie wirowanie.

Niestety poliestrowe poduszki do spania również nie gwarantują optymalnego wsparcia dla śpiącej osoby. W zależności od pozycji ciała odcinek szyjny kręgosłupa wygina się nadmiernie w różnych kierunkach. W efekcie mięśnie karku asekurują kręgi, pozostając napięte przez całą noc, co skutkuje nieprzyjemnym zesztywnieniem szyi. Powtarzający się dyskomfort prowadzi do dolegliwości wymagających fizjoterapii i leczenia.

Dlaczego najlepsza poduszka do spania ma wsad specjalistyczny?

Wsadem specjalistycznym nazywamy wypełnienie poduszki do spania, które dopasowuje się do sylwetki użytkownika, zapewniając ułożenie kręgosłupa zgodne z jego naturalnymi krzywiznami. Do wsadów specjalistycznych zaliczamy wysoce wytrzymały i elastyczny lateks oraz innowacyjną piankę termoelastyczną. O ile lateks zmienia swój kształt pod wpływem nacisku generowanego przez śpiącą osobę, o tyle pianka termoelastyczna reaguje na ciepłotę ciała. Z tej nowoczesnej pianki wykonano poduszkę obustronną Hilding Visco Standard – jest przeznaczona dla osób śpiących zarówno na boku, jak i na plecach.

Niektóre poduszki do spania z pianki termoelastycznej są określane wyrobami medycznymi lub poduszkami ortopedycznymi. Co to oznacza? Takie produkty mają certyfikat potwierdzający ich prozdrowotne właściwości:

  • minimalizują ryzyko powstania wad postawy,
  • wspierają leczenie schorzeń kręgosłupa,
  • zapobiegają odleżynom u osób ciężko chorych, które spędzają większość czasu w pozycji leżącej.

Prawidłowy dobór poduszki – co warto sprawdzić oprócz rodzaju wypełnienia?

Kiedy potrafimy wskazać różnice między rodzajami poduszek i mamy wytypowane najlepsze wypełnienie, możemy porównywać poszczególne modele, analizując ich wymiary i właściwości.

Wymiary najlepszej poduszki do spania

Ile centymetrów długości powinna mieć dobra poduszka do spania? To zależy zarówno od rozmiarów łóżka, jak i preferencji użytkownika. Standardowe poduszki mają około 50 cm długości – ten wymiar może być niewystarczający dla osób, którym zdarza się często przewracać z boku na bok. W ich przypadku lepszym wyborem jest model o długości od 60 do 70 cm. Poduszka do spania Hilding Visco Prime ma 70 cm długości, co sprawia, że zmniejsza ryzyko przypadkowego zsunięcia się głowy na materac. Wspomniany model wykonano z pianki termoelastycznej – perfekcyjnie dopasowuje się do użytkownika niezależnie od tego, czy spoczywa on na środku poduszki, czy bliżej jej boku.

Jaka poduszka do spania dla alergika jest najlepsza?

Dobra poduszka dla alergika ma antyalergiczne wypełnienie i zdejmowany pokrowiec, który można prać w wysokiej temperaturze, do 60°C. Dodatkowa powłoka zabezpiecza poduszkę przed bezpośrednim kontaktem ze skórą, co jest cenną właściwością np. w przypadku nadmiernej potliwości śpiącej osoby.

Jakie antyalergiczne poduszki do spania warto brać pod uwagę? Model Hilding Visco Green wyposażono w pokrowiec Bamboo z dodatkiem naturalnego włókna bambusowego. Jego zadaniem jest ograniczanie powstawania nieprzyjemnych zapachów i gromadzenia się drobnoustrojów. Pianka termoelastyczna w tej poduszce wyróżnia się ekstraktem naturalnego oleju roślinnego, co czyni z niej produkt ekologiczny.

Cyrkulacja powietrza w poduszce do spania

Systemy cyrkulacji powietrza są pomocne w ograniczaniu rozwoju roztoczy, bakterii czy pleśni. Wysoka przewiewność zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się poduszki i sprawia, że jej wnętrze nie wilgotnieje, co eliminuje ryzyko gromadzenia się drobnoustrojów. Dobrym przykładem jest model Hilding Antistress Carbon – wyprofilowana poduszka do spania w pokrowcu z taśmami 3D, dzięki którym dodatkowa powłoka nie ogranicza przepływu powietrza.

Jakie certyfikaty powinny mieć dobre poduszki do spania?

Kupując certyfikowaną poduszkę do spania, mamy pewność, że produkt ma właściwości zadeklarowane przez producenta. Jednym z najważniejszych certyfikatów jest Oeko-Tex® Standard 100 – potwierdza, że materiały użyte do wykonania poduszki nie zawierają substancji o potwierdzonym negatywnym wpływie na zdrowie człowieka.

Interesujący jest także Znak Jakości Szwajcarskiego Instytutu AEH, który oznacza, że produkt został przetestowany pod kątem ergonomii, higieny, wentylacji i wytrzymałości w laboratorium Sleep-Lab.

Jak kupić najlepszą poduszkę do spania w Gdańsku?

Jeżeli chcemy kupić dobrą poduszkę do spania w Gdańsku, możemy zdecydować się na odwiedziny w sklepach stacjonarnych z akcesoriami do sypialni lub złożyć zamówienie w sklepie internetowym. Który ze sposobów jest lepszy?

Niewątpliwym atutem zakupu poduszki do spania w sklepie stacjonarnym w Gdańsku jest możliwość testowania i porównywania wielu modeli na żywo dzięki ekspozycjom – łóżkom z materacami i ergonomicznymi poduszkami. Klienci sklepów z wyposażeniem sypialni sprawdzają na własnej skórze, jak lateks i pianka termoelastyczna dopasowują się do ułożenia szyi i głowy. Bieżąca konsultacja z pracownikiem sklepu pozwala rozwiać wątpliwości i znaleźć dobrą poduszkę do spania o optymalnej budowie i właściwościach.

Niestety całkiem prawdopodobne jest, że sklep stacjonarny nie będzie mieć tak szerokiego asortymentu jak sklep internetowy. W takiej sytuacji konieczne jest odwiedzenie co najmniej kilku placówek, co wiąże się z poświęceniem czasu na przejazdy i staniem w kolejkach. Ten czas można wykorzystać na dokładne porównywanie poduszek do spania w sklepie online – bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że konsultanci są dostępni na czacie oraz pod telefonem, więc nie wahajmy się zadawać pytań i oczekiwać fachowych porad.

Staranne przemyślenie zakupu daje wysokie szanse na zamówienie najlepszej poduszki do spania online. Jeżeli okazałoby się, że poduszka nie jest dobrze dopasowana, mamy prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu produktu. Jakie wymagania musimy spełnić? Podstawą jest doskonały stan poduszki w oryginalnym opakowaniu – nie może nosić śladów użytkowania. Pozostałe warunki są określone w regulaminie sklepu internetowego.

Poduszka do spania ma kluczowe znaczenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy. Ergonomiczne modele sprawiają, że możemy spać w ulubionej pozycji, nie martwiąc się o zesztywnienie karku po przebudzeniu się lub silną migrenę. Wybierając poduszkę z wkładem specjalistycznym, inwestujemy w komfortowy sen i zdrowie – zapobiegamy uczuciu niewyspania się, a także zmniejszamy ryzyko powstania wad postawy.