Alergia to przypadłość dotykająca około 40% społeczeństwa, a do najważniejszych symptomów uczuleń należy katar, kaszel, trudności z oddychaniem. Niestety spora część z tych symptomów pojawia się wieczorem oraz w nocy, ponieważ kurz i roztocza w sypialni źle oddziałują na alergika. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego materaca antyalergicznego.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Każdy marzy o zdrowym, komfortowym i spokojnym śnie. W przypadku alergików jest to znacząco utrudnione, a bakterie, kurz i roztocza zalegające w sypialni, na materacu, jego pokrowcu i na pościeli, mogą potęgować problemy osoby uczulonej. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup odpowiedniego materaca. Mogłoby się wydawać, że modele standardowe i materace dla alergików praktycznie niczym się nie różnią. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, ponieważ materace antyalergiczne charakteryzują się zupełnie innym wypełnieniem niż modele standardowe. Warto wiedzieć o tym, że materac dla alergika nie powinien zawierać materiałów naturalnych takich jak końska sierść, gryka, wełna oraz trawa morska. To właśnie te materiały mogą powodować i nasilać alergie. Nieodpowiednie dla osób uczulonych są także materace sprężynowe, ponieważ mają sporo wolnej przestrzeni w środku, a właśnie tam odkładają się wszelkie alergeny, zalega pleśń i roztocza. Okazuje się, że materac antyalergiczny powinien być wykonany z pianki lub lateksu. To właśnie tego typu wypełnienie pomaga w zmniejszeniu objawów i częstości występowania alergii i na pewno nie nasila symptomów uczulenia. Modele dla alergików różnią się od tych standardowych nie tylko wypełnieniem, ale także zastosowanymi technologiami, na przykład specjalną kratką wentylacyjną lub profilowaniem wkładu – to właśnie takie elementy zapewniają optymalną wentylację i sprawiają, że zachowany jest odpowiedni klimat do snu i wysoki poziom higieny. Kolejnym ważnym aspektem jest pokrowiec do materaca. W przypadku alergików pokrowiec powinien być antybakteryjny i możliwy do ściągnięcia oraz wyprania (najlepiej w 60 stopniach). Warto zaznaczyć, że materace antyalergiczne mają sporo zalet, wśród których można wyróżnić następujące:

 • odpowiednie dla osób uczulonych, w tym zarówno dorosłych, jak i dzieci, nastolatków, seniorów,
 • zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii oddechowych i skórnych,
 • komfortowe, zapewniają podparcie kręgosłupa,
 • wykonane z najwyższej jakości materiałów,
 • bezpieczne dla użytkowników,
 • trwałe i wytrzymałe,
 • posiadają odpowiednie certyfikaty.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding - materac antyalergicznyJaki materac dla alergika wybrać? Najpierw warto poznać trzy rodzaje materacy antyalergicznych, tj.:

 1. Materac antyalergiczny lateksowy, który jest idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych, ponieważ lateks zapobiega namnażaniu się bakterii i pleśni. Ten materiał jest bardzo higieniczny i bezpieczny dla skóry. Warto pamiętać o tym, że w przypadku alergików polecany jest lateks syntetyczny, a nie naturalny. Oczywiście ten typ materacy nie będzie odpowiedni dla osób uczulonych na lateks. Często materace lateksowe posiadają specjalne wcięcia, zapewniające wysoki poziom higieny i wentylacji.
 2. Materac antyalergiczny piankowy, który jest doskonałym wyborem dla osób zmagających się z uczuleniami. Pianka ma otwartokomórkową budowę, dzięki czemu nie gromadzą się w niej roztocza, pleśń, kurz, bakterie, ani inne alergeny. W materacach piankowych często stosuje się także innowacyjne rozwiązanie technologiczne. Warto wybierać materace piankowe termoelastyczne lub wysokoelastyczne, ponieważ takie modele są odpowiednie dla alergików, a także wygodne i komfortowe dla kręgosłupa.
 3. Materac antyalergiczny z pokrowcem antybakteryjnym, czyli rozwiązanie dla osób z alergiami oddechowymi. Warto wybrać pokrowiec, który można zdjąć i wyprać w wysokiej temperaturze. W sklepach można także znaleźć innowacyjne pokrowce, które zmniejszają wilgoć na powierzchni i dodatkowo eliminują alergeny.

Jak wybrać materac dla alergika?

Osoby mieszkające w Gdańsku, mogą zdecydować się na zakup materaca antyalergicznego w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Ta druga opcja jest bardzo wygodna i pozwala na sporą oszczędność czasu. Wybierając materac dla alergika, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • wypełnienie materaca, które powinno być piankowe lub lateksowe,
 • dodatkowe elementy w wypełnieniu, na przykład mata kokosowa to dobre rozwiązanie, ponieważ materiał ten zapewnia wysoki poziom higieny,
 • informacja o tym, czy materac posiada certyfikaty i odpowiednie atesty, czy był poddany badaniom dermatologicznym,
 • odpowiedni pokrowiec, czyli taki, który ma właściwości antybakteryjne.

Marka Hilding to renomowany producent materacy, który w swojej ofercie ma wiele modeli antyalergicznych. Materace tej marki można kupić stacjonarnie w Gdańsku, także w sklepach takich jak Agata Meble oraz IKEI, jak i przez Internet. Polecanym dla alergików modelem jest Materac Hilding Foxtrot, który posiada następujące cechy charakterystyczne:

 • materac antyalergiczny, a wszystkie materiały użyte w czasie produkcji są bezpieczne dla zdrowia,
 • model wykonany z pianki wysokoelastycznej, odpowiedniej dla alergików, która dodatkowo jest sprężysta, wytrzymała i zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa,
 • wkład materaca posiada specjalne profilowania i nacięcia, dzięki czemu zapewniony jest optymalny poziom wentylacji,
 • materac jest odwracalny, co sprawia, że zwiększona jest higiena użytkowania, a regularne odwracanie materaca zmniejsza ryzyko pojawiania się alergenów,
 • do wyboru pokrowiec Hybrid (świetna wentylacja, odporność na mechacenie, możliwość prania w 60 stopniach) lub Italiano (puszysty, lekki, także można go prać w wysokiej temperaturze).

Wybierając materac dla alergika, warto więc wziąć pod uwagę wypełnienie, zastosowane technologie, pokrowiec oraz skład modelu i jego wytrzymałość.