Pokój gościnny w domu? Czemu nie! Jeśli często odwiedzają nas goście, to warto wygospodarować dla nich osobną przestrzeń. Unikniemy dzięki temu niekomfortowych sytuacji np. gdy śpią oni w salonie. Rozwiązanie to przynosi wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym gościom. Niezależnie od metrażu pokoju, w którym będą wypoczywać, warto zastanowić się nad niezbędnymi jego elementami. Zatem, jak z klasą urządzić miejsce dla gości?

Jakie meble do pokoju gościnnego?

Bez wątpienia w sypialni sprawdzi się w styl klasyczny, skandynawski lub industrialny. W przypadku ścian warto postawić na bezpieczne rozwiązania, które zapewnić nam może kolor kremowy lub popielaty. Świetnie sprawdzają się także barwy ziemi. Idąc dalej, nie można pominąć tak ważnego elementu, jakim są meble. Warto zainwestować tutaj w szafę lub komodę umożliwiające rozpakowanie walizki gości. Zapobiegnie to rozkładania ubrań lub niezbędnych przyborów na podłodze, łóżku czy stoliku. Nie można zapomnieć także o stoliczku, biurku czy stole z krzesłem oraz dodatkowej lampce pozwalającej na wieczorne czytanie, np. książek. Reszta mebli zależy od nas, a także metrażu pomieszczenia. Inną kwestią są dodatki w formie obrazów, zasłon, roślin czy dywanów.

Pokój gościnny - jak go urządzić?Miejsce do spania w pokoju gościnnym – łóżko czy wersalka?

Urządzając pokój gościnny, często stawiamy na wersalkę. Jest ona praktyczna, gdyż zajmuje mniej miejsca oraz w ciągu dnia daje przestrzeń do siedzenia. Jednak jeśli chodzi o zdrowy sen, to jest to jedno z najgorszych rozwiązań. Wersalka nie zagwarantuje właściwego wsparcia sylwetki użytkownika, co przekłada się na pogorszenie jakości snu. Co więcej – gromadzi kurz, tworząc niehigieniczne warunki. Jeśli tylko możemy sobie pozwolić, to warto postawić na komfortowe łóżko. A jak je komponować w trzech krokach?

Krok pierwszy – materac

Decydując się na łóżko z materacem do pokoju gościnnego, warto zastanowić się, jaki model sprawdzi się tutaj najlepiej. W końcu ma on na celu zapewnić nie tylko komfortowe warunki do wypoczywania, ale także zdrowy sen wraz z prawidłową regeneracją mięśni. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas zastanawia się, jak wybrać materac do łóżka gościnnego https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/120_materac-dla-gosci-jak-wybrac-materac-do-lozka-goscinnego. Świetnie sprawdzi się tutaj model hybrydowy, który najczęściej daje nam opcję zmiany twardości. W ten sposób podłoże do spania staje się bardziej uniwersalne i może dopasować się od osobistych potrzeb i preferencji naszego gościa.

Krok drugi – kołdra

Kołdra to produkt, który ma za zadanie zagwarantować nam komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia w czasie snu. A jak wybrać dobrą kołdrę do pokoju gościnnego? Idealnie sprawdzi się tutaj model syntetyczny, który jest stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Jeśli chodzi o gramaturę, to najlepszym rozwiązaniem będą modele nie za grube, nie za cienkie. Decydując się na kołdrę całoroczną, mamy pewność, że nasi goście będą mieli zapewniony odpowiedni komfort termiczny. Ostatnią kwestią jest rozmiar, czyli długość i szerokość. Większość modeli ma standardową długość 200 cm, a sam problem tkwi w doborze szerokości. Najlepiej postawić na produkt o 20-40 cm szerszy. W przypadku materaca o wymiarach 160×200 cm https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200 będą to np. kołdry 180×200 cm.

Krok trzeci – poduszka

Poduszki dekoracyjne do pokoju gościnnego to jedno, a poduszka do spania to zupełnie co innego. Komponując komfortowe łóżko, warto postawić na uniwersalny produkt, który będzie w stanie zagwarantować zdrowy i spokojny sen. Oznacza to, że wybór poduszki powinien być utożsamiony z ogólnymi standardami, tj. średnia wysokość czy średni stopień twardości. Jeśli chodzi o rozmiar, to standardowo do każdego łóżka przeznaczonego dla osoby dorosłej zaleca się modele o wymiarach 70×80 cm. W przypadku wnętrza warto rozważyć wypełnienie syntetyczne, gdyż pozwala ono na utrzymanie higienicznych warunków do wypoczywania. A dlaczego nie można zapomnieć o poduszce? Otóż odpowiada ona za stabilizacje oraz najlepsze wsparcie głowy, barków, a także kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Sprawdzone rozwiązania do pokoju gościnnego

Naturalne rozwiązania w pokoju gościnnym sprawdzą się najlepiej. Uwolnijmy go zatem od wszelkich osobistych przedmiotów, które mogą peszyć osobę w nim przebywającą. Warto zatem postawić na uniwersalne rozwiązania, a jeśli chcemy dodać coś do siebie, to oto kilka sprawdzonych rozwiązań! Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • wodę w butelkach lub w karafce ze szklankami – rozwiązanie wzięte iście z najlepszych pokoi hotelowych, które jednocześnie stanowi miły sposób na przywitanie,
  • świeże kwiaty – nadadzą unikalnego klimatu, a także sprawią, że w pokoju gościnnym będzie pięknie pachnieć,
  • coś do czytania – sprawdź się tu lekka książka lub różnego rodzaju czasopisma, które z pewnością umilą wieczór naszemu gościowi,
  • komplet świeżo upranych i pachnących ręczników – zapewni komfort w czasie wykonywania czynności związanych z higieną osobistą w miejscu innym, niż własny dom,
  • świeża i czysta pościel – z pewnością zapewni dodatkowy komfort w czasie snu, a być może nawet ułatwi zaśnięcie,
  • dodatkowy koc – czasem noce są chłodniejsze, a rozwiązanie to zapewni dodatkowy komfort naszemu gościowi,
  • hasło do Wi-Fi – często o nim zapominamy, dlatego warto umieścić je na kartce w jednym miejscu.

Spędzanie czasu poza domem ma różne przyczyny. Czasem jedziemy w gości i chcemy spędzić ze sobą kilka dodatkowych chwil. Zdarza się również tak, że odwiedzane przez nas osoby mieszkają za daleko, żeby jechać i wrócić do swojego domu. W dzisiejszych czasach pokój gościnny to świetne rozwiązanie w każdym domu – w końcu pozwala na przyjmowanie swojej rodziny i przyjaciół w odpowiednich warunkach! Zadbajmy zatem o właściwe urządzenie zarówno pod kątem aranżacji, jak i mebli czy łóżka.

Przeczytaj także: Poduszka do spania – jaką wybrać?