Okres sesji, egzaminy — na samo ich wspomnienie zaczynamy się stresować, a nasze ciało staje się wręcz wyczerpane. Wynika to z faktu, iż wiążą się ze wzmożonym wysiłkiem umysłowym, który opiera się na przyswajaniu ogromnej porcji wiedzy. A co robić, gdy zabraknie nam energii i chęci do nauki? Najlepiej skorzystać z kilku sposobów, które skutecznie pobudzają nasz mózg do pracy, a także poprawią jego wydajność w kolejnych dniach. Zatem oto 13 sposobów na naukę przed egzaminami!

Zdrowa i zbilansowana dieta

Nie ma lepszego sposobu na poprawę pracy mózgu oraz jego pobudzenie, niż dostarczenie odpowiednich składników odżywczych. Oznacza to, że nasza dieta powinna uwzględniać m.in. magnez, kwas foliowy, potas czy witaminy z grupy B. Nie zapominajmy także o odpowiedniej podaży tłuszczy, węglowodanów oraz białka!

Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu

Sport zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nic zatem dziwnego, że jego regularne uprawianie pobudza nasz mózg do działania. Stawiając na ćwiczenia na świeżym powietrzu, dodatkowo dotlenimy organizm, zresetujmy się i zdystansujemy.

Trening nie tylko dla ciała, ale i umysłu

Mózg również warto ćwiczyć. Można to zrobić za pomocą zapamiętywania piosenek czy cytatów z filmów. Innym sposobem jest czytanie różnej literatury, w tym artykułów eksperckich z dziedziny, o której nie mamy pojęcia. Sprawdzi się także rozwiązywanie krzyżówki, układanie puzzli czy granie w Scrabble i inne gry umysłowe.

Jak pobudzić mózg przed egzaminami?Zdrowy i spokojny sen

Każdego dnia powinniśmy przesypiać minimum 7-8 godzin. Taka ilość efektywnego wypoczynku pozwala na całkowitą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym po ciężkim dniu. Zadbajmy również o odpowiednie wyposażenie łóżka i wybierzmy najlepszy materac. Może to być np. https://abcsnu.pl/43-materace-naturalne-i-ekologiczne.

Odpowiednia organizacja nauki

Natłok nauki sprawia, że chcemy ogarnąć cały materiał w kilka dni. Niestety, tak się nie da. Najlepszym sposobem będzie tutaj odpowiednia organizacja czasu i podział materiału na kilka partii. Dzięki temu nasz mózg się szybko nie zmęczy!

Przerwy w czasie nauki

Nie ma nic gorszego, niż unikanie przerw w czasie nauki. Wynika to z tego, iż po około 45 minutach nauki nasz mózg nie jest w stanie przyswoić więcej informacji. Zróbmy sobie zatem 15 minut przerwy, a na pewno kolejna partia materiału zostanie szybciej zapamiętana!

Odpowiednie nawodnienie

W wirze nauki często zapominamy nie tylko o zjedzeniu pożywnego posiłku, ale także o wodzie. Nic zatem dziwnego, że z czasem czujemy się słabiej i boli nas głowa. Zamiast sięgnąć po kawę od https://coffeefolks.eu/, która możemy wypić później, wypijemy szklankę niegazowanej wody mineralnej!

Unikanie używek

Wszelkiego rodzaju używki takie jak alkohol, papierosy czy narkotyki, a także substancja zawarta w kawie czy herbacie mogą negatywnie wpływać na pobudzenie mózgu i jego pracę. Wynika to z faktu, iż wypłukują składniki wspomagające umysł, jak np. magnez.

Zachowanie porządku

Przestrzeń, w której się uczymy, nie jest bez znaczenia. Panujący w niej porządek oraz harmonia może wspomóc pracę mózgu, gdyż nie dostarcza dodatkowych bodźców lub rozpraszaczy. Usuńmy zatem z biurka wszystkie przedmioty, które na czas nauki są nam niepotrzebne — w tym telefon komórkowy.

Relaks

Ważne jest nie tylko to, co robimy w czasie nauki, ale także po niej. Warto zatem zrelaksować się, położyć głowę na ergonomicznej poduszce https://hilding.pl/kategoria/poduszki/, sięgnąć po książkę czy włączyć serial i po prostu odpocząć.

Wykonywanie jednej rzeczy na raz

Często mówi się o tym, że wielozadaniowość to wróg koncentracji. Nic dziwnego, skupianie się na kilku czynnościach może być wykańczające. Zatem ustalmy jedną rzecz do zrobienia, skończmy ją i przejdźmy do następnej.

Unikanie nudy

Bez dwóch zdań nuda może zabić naszą koncentrację oraz spowolnić pracę mózgu. Warto zatem wykonywać czynności mechaniczne, które urozmaicą naukę, jak np. wykonywanie schematów lub zmieniajmy miejsce do nauki.

Odpowiednie narzędzia do pracy

Często w czasie nauki zdarza się tak, że nam czegoś brakuje — mazak się skończył, nie mamy pod ręką ważnej książki czy długopis się wypisał. Zatem przed nauką zapewnijmy sobie wszystkie ważne rzeczy, abyśmy później nie musieli się rozpraszać.

Nauka do egzaminów może być przyjemna i efektywna. Stosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek z pewnością pomoże nam odpowiednio zorganizować sobie czas oraz rozplanować całą naukę w czasie sesji.