Istnieje wiele różnych sposobów na to, aby udekorować swoje mieszkanie. Jedną z najbardziej tradycyjnych technik jest wykorzystanie sztuki. Mowa tu jednak nie tylko o obrazach czy rzeźbach. Równie ciekawą dekoracją mogą być plakaty. Czy warto wstawiać je do swoich wnętrz? Sprawdź!

Dlaczego warto wykorzystać plakat jako dekorację?

Nie można ukryć, że dużej grupie osób plakaty będą kojarzyły się z plakatami filmowymi, na które możemy natknąć się w kinie. To jednak nie jedyne miejsce, w którym znajdziemy plakaty. Dzięki ich dostępności możemy umieścić je w naszym własnym domu. Dlaczego warto to zrobić? Okazuje się, że plakaty mogą być równie wspaniałą ozdobą co obrazy czy rzeźby. Nierzadko przedstawiają naprawdę zachwycające, interesujące wizerunki, które na pewno będą przykuwać spojrzenie odwiedzających nas gości. Znajdziemy zarówno nowoczesne, jak i romantyczne kompozycje, które mogą przywoływać na myśl prawdziwy malunek. Zaletą plakatu jest jednak fakt, że będzie on zdecydowanie tańszy od wielu obrazów czy rzeźb. Co więcej, możemy powiesić go wszędzie, gdzie tylko będziemy chcieli. Na rynku znajdziemy wiele plakatów, które nawiązują do lubianych przez nas rzeczy – książek, seriali, muzyków. Wybierając taki afisz, możemy sprawić, że dane pomieszczenie stanie się bardziej spersonalizowane. Wyrazimy w ten sposób swój indywidualizm i zainteresowania. Nie ma wątpliwości, że w takim pokoju będziemy czuli się o wiele lepiej – nawet jeśli będzie to nowe mieszkanie, będzie nam o wiele bardziej przytulnie, niż gdybyśmy pozostawili puste, gołe ściany. W ten sposób stworzymy też wnętrze, które będzie oryginalne i niepowtarzalne.

Do jakiego stylu będą pasować plakaty?

Może wydawać nam się, że plakaty to dodatki, które sprawdzą się tylko w nowoczesnych, odważnych wnętrzach. Nic bardziej mylnego! Jeśli odpowiednio je dobierzemy, pasować będą również do klasycznych, stonowanych wnętrz. Musimy tylko pamiętać o tym, aby dopasować styl plakatu do stylu pomieszczenia. Gdy nasze mieszkanie utrzymane jest w minimalistycznej, oszczędnej formie, dopasujmy do niego podobne plakaty. W tym wypadku wspaniale nadadzą się wszelkie wizerunki na białym tle, które będzie współgrać z neutralnymi odcieniami pomieszczenia. Podobnie będzie w przypadku stylu rustykalnego lub romantycznego – wizerunki przedstawione na plakatach powinny być tutaj delikatne i subtelne, mogą też kojarzyć się z prawdziwymi obrazami. Jeśli zaś chodzi o style takie jak art deco, industrializm, styl loftowy czy nowoczesny, możemy naprawdę zaszaleć zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i grafiki. Nie bójmy się postawić na abstrakcję czy inne nietypowe zestawienia. Takie plakaty będą wzbudzały zainteresowanie, a do tego będą ciekawym przełamaniem do często surowych, modernistycznych wnętrz.

Do jakich pomieszczeń plakat?

Plakaty - stylowy dodatek czy niekoniecznie?Mogliśmy nie przypuszczać, że plakaty pasują do prawie wszystkich pomieszczeń. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i biurze czy nawet łazience. Ważne jest jednak to, aby dopasować rozmiar i wzór plakatu do danego pokoju. Może być to ciekawa ozdoba do kuchni, w której ściany pokrywają najczęściej półki naścienne. Aby trochę ożywić i uatrakcyjnić tę przestrzeń, wstawmy tam plakat. Dopilnujmy, aby dopasować go do kolorów i ozdób, które już w kuchni mamy. Pasować będą wszelkie plakaty, które będą nawiązywać do tematyki jedzenia, kawy, gościnności. Możemy znaleźć wspaniałe graficzne plakaty z nazwami różnych napojów czy potraw. Do bardziej klasycznych pomieszczeń wybierzmy plakaty przedstawiające różne krajobrazy czy pejzaże, które zapewnią wrażenie sielskości i przytulności. Nie ma jednak wątpliwości, że najlepszym miejscem na zainstalowanie plakatu będzie salon. To pokój, który od razu przywodzi na myśl rozrywkę i dobrą zabawę. Właśnie to możemy pokazać na powierzchni plakatu. Nie musimy tutaj stosować się do ograniczeń. Świetną opcją będą plakaty w intensywnych, radosnych kolorach, które zadziałają na nas pobudzająco i będą dostarczać nam energii. Jako że salon to przestrzeń, w której często oglądamy różne filmy czy seriale, plakat z ulubionej serii filmowej sprawdzi się idealnie. Dobrze, aby zamieścić go w centralnej części pomieszczenia, na przykład nad kanapą – wtedy od razu będzie rzucał się w oczy.

Czy to możliwe, aby umieścić plakaty również w sypialni? Jak najbardziej! To w końcu jedno z najbardziej osobistych miejsc. Pamiętajmy tylko, że sypialnia nie pełni jedynie roli naszego pokoju, ale także miejsca, w którym mamy się wyciszyć i zrelaksować. Trzeba o tym pamiętać, wybierając plakat. Unikajmy ekstrawaganckich, przytłaczających wizerunków, które ciągle odwracałyby naszą uwagę. Zrezygnujmy też ze strasznych, niepokojących czy smutnych plakatów, które mogłyby wzbudzić w nas niechciane emocje. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w obrazy wykonane w naturalnych, spokojnych kolorach, przedstawiające malownicze krajobrazy, kompozycje kwiatowe czy też estetyczne postacie. Takie wizerunki będą zdecydowanie lepsze w momencie, w którym zależy nam przede wszystkim na tym, aby się odprężyć. Upewnijmy się też, żeby plakat, który wybieramy, nie był za duży. Dzięki temu zachowamy harmonię, która w przypadku sypialni jest niezwykle istotna. Aby zwiększyć nasz komfort i umożliwić relaks, możemy ponadto zatroszczyć się o nasze podłoże snu. Dopilnujmy, aby materac, na którym śpimy, był solidny i dobrze do nas dopasowany. W ten sposób będziemy mogli wypocząć w stu procentach. Taki efekt bez wątpienia zapewnią nam niezwykle wygodne modele ze strony https://sennamaterace.pl/117-materace-140×190.

Skąd wziąć plakaty na dekorację?

Plakaty są powszechnie dostępne. Znajdziemy je w sklepach wnętrzarskich, tuż obok obrazów i innych ozdób. Nierzadko też różni artyści wypuszczają swoje własne plakaty, które możemy zdobyć. W kinach lub teatrach organizowane są również akcje wymiany plakatów, podczas których możemy zdobyć wizerunek z ulubionego filmu czy spektaklu. Działają również strony, na których możemy zamówić i stworzyć nasz własny plakat, z personalizowanym wizerunkiem. Jest to idealny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego – możemy wydrukować na przykład wspólne zdjęcie czy ulubione miejsce. Często takie plakaty wyróżniają się bardzo dobrą jakością, dzięki czemu możemy swobodnie powiesić je na ścianie pokoju.

Plakat to nie tylko ładna i ciekawa dekoracja, ale też przede wszystkim sposób na to, aby poprzez urządzenie wnętrza wyrazić siebie. Wybierając plakaty według swoich zainteresowań i preferencji, możemy stworzyć wystrój, który będzie spersonalizowany. To z kolei sprawi, że będziemy się tam czuli znacznie przytulniej!

Przeczytaj także: 

  1. Poznaj historię najważniejszego mebla w sypialni – skąd się wzięło łóżko, jakie są jego rodzaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
  2. Jak podnieść jakość snu z kakao?
  3. Jakie kołdry wybrać dla zdrowia i komfortu: naturalne czy syntetyczne?