Układ ruchu odpowiedzialny jest za wykonywanie wszelkiego rodzaju ruchów oraz utrzymanie prawidłowej postawy. Aby było to możliwe, to we właściwej kondycji muszą być m.in. stawy. Obecnie są one narażone na urazy i zwyrodnienia, które mogą sprawiać ból, a nawet utrudniać wykonywanie najprostszych czynności. Do najczęściej diagnozowanych schorzeń zalicza się choroba zwyrodnieniowa stawów, a czym ona jest?

Na czym polega choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli inaczej artroza, to przewlekłe schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzenia i degeneracji struktur w obrębie stawu. Obejmuje to m.in. chrząstki, ścięgna, więzadła czy torebki stawowe. Powstałe zmiany są nieodwracalne, a z czasem mogą doprowadzić nawet do kalectwa. Najczęściej kojarzymy je z osobami starszymi, jednak istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się choroby zwyrodnieniowej stawów nawet u młodzieży. Do nich zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • płeć,
  • nadwagę i otyłość,
  • siedzący styl życia.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Jak zapobiec chorobom zwyrodnieniowym stawów?Choroba zwyrodnieniowa stawów może być zdiagnozowana stosunkowo wcześnie, a wszystko z uwagi na charakterystyczne objawy, które mogą nas zaniepokoić. Najczęściej pojawiają się między 40. a 60. r.ż. i są związane z:

  • bólem w czasie ruchu,
  • ograniczeniami ruchomości,
  • krótkotrwałą sztywnością poranną lub po bezruchu,
  • trzeszczeniem w stawach przy ruchu,
  • wysiękiem w stawie.

Bardziej zaawansowane stadium choroby zwyrodnieniowej stawów można natomiast rozpoznać po niestabilności oraz pogrubieniu obrysu kostnego stawu.

Czy można zapobiec rozwijaniu się choroby zwyrodnieniowej stawów?

Niestety, ryzyka zachorowania na chorobę zwyrodnieniową nie można całkowicie wyeliminować, jednak jesteśmy w stanie podjąć działania, które spowolnią rozwój choroby i pozwolą zachować sprawność fizyczną. Przede wszystkim musimy zadbać o właściwą masę ciała oraz ograniczenie sportów obciążających stawy. Dobrym rozwiązaniem jest pływanie, joga czy jazda na rowerze. Nie zaleca się nadmiernego odpoczynku i spania, nawet na komfortowym łóżku, gdzie jest kołdra DUO. Oprócz tego niewskazane jest długie stanie w jednej pozycji, klęczenie czy noszenie ciężkich przedmiotów.

Wielu z nas zastanawia się również, jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów. Najczęściej opiera się to na wyeliminowanie dolegliwości bólowych poprzez oraz zadbanie o kondycję struktury stawów. Stosuje się wówczas preparaty na bazie paracetamolu lub NLPZ, np. z ibuprofenem, ketoprofenem czy diklofenakiem.

Przeczytaj także: