Obecne czasu wyróżniają się powszechnym dostępem do ekskluzywnych rzeczy, nowoczesnych technologii czy różnego rodzaju sportów. Wiedząc, jak ważna jest aktywność fizyczna, warto już dziś postawić na zdrowy styl życia i wybrać coś dla siebie. Wśród wielu rodzajów aktywności wyróżnia się jazda konna. Czym ona jest oraz jaki może mieć dodatkowo wpływ na zdrowie?
Czym jest jazda konna?
Jazda konna to sport, który wynika bezpośrednio z czynności, jakie wykonywane są przez ludzi od wielu tysięcy lat. Obecnie można podzielić ją na trzy style:
- jeździectwo klasyczne,
- jeździectwo westernowe,
- jazda konna natural.
Jednak czy od razu musimy zobowiązać się do konkretnego stylu, czy startować w zawodach? Jak się okazuje – nie! Zaczynając swoją przygodę z końmi, warto spróbować wszystkiego, aby móc dowiedzieć się, co nam się podoba. Poza tym nie musimy podchodzić do jeździectwa, jak do sportu, gdy równie dobrze może to być styl życia lub sposób na poprawę stanu zdrowia.
Na czym polega hipoterapia?
Termin hipoterapia pochodzi od dwóch greckich słów – “hippos” oznaczającego “koń” i “therapeia”, czyli “terapia”. Stanowi sposób rehabilitacji ruchowej, której podstawowym, elementem jest kontakt z koniem. Jest to terapia wieloprofilowa, oddziałująca jednocześnie sensorycznie, psychoruchowo, psychomotorycznie, społecznie i psychicznie. W pierwszej kolejności zapoznajemy się z koniem na ziemi, nawiązując więź emocjonalną, a wraz z oswajaniem się, przechodzimy do różnych ćwiczeń. Hipoterapia jest dla każdego i to niezależnie od wieku. Pozwala na skorygowanie postawy ciała czy rozwija samodzielność. Terapia ta będzie idealna dla dzieci z autyzmem oraz osób z porażeniem mózgowym, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona lub zespołem Downa.
Dlaczego warto jeździć konno?
Hipoterapia to sposób rehabilitacji, jednak nie każdy z nas wsiada na konia w tym celu. Jazda konna może być sposobem na spędzenie czasu, styl życia lub sport opierający się na rywalizacji, np. w wyścigach. Jednak mimo wszystko warto zdecydować się na tego rodzaju aktywność, gdyż pozwala ona na:
- poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego,
- zmniejszenie ryzyka chorób serca,
- poprawę koordynację ruchową i przyczynia się do wzmocnienia mięśni,
- utrzymanie odpowiedniej wagi i osiągnięcie wymarzonej sylwetki,
- poprawę pracy układu pokarmowego, w tym trawienia i funkcjonowania wątroby,
- złagodzenie dolegliwości miesiączkowych,
- rozwój wrażliwości i empatii,
- wzmocnienie poczucie własnej wartości, a także niezależności i samodzielności.
Regularna jazda konna to przepisy na ogólną poprawę stanu zdrowia oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Tak naprawdę każdy z nas może czerpać korzyści ze spędzania czasu z koniem. A co więcej, pozwala to także na zdrowy i spokojny sen! Dlaczego?
Jak jazda konna wpływa na sen?
Jazda konna wpływa na wiele kwestii w życiu człowieka, w tym na zdrowie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie oddziałuje również na sen. Poprzez zmęczenie organizmu oraz jego dotlenienie możemy szybciej zasnąć, a także cieszyć się bardziej efektywnym wypoczynkiem. Z drugiej strony – zdrowy sen pozwala nam na regenerację całego ciała, w tym mięśni, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kontuzji w czasie jazdy. Aby zadbać o wysokiej jakości wypoczynek, należy przede wszystkim postawić na materac do spania. Jest to produkt odpowiadający za właściwe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. Decydując się na wysokiej jakości model, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- wiek użytkownika,
- stan zdrowia,
- rodzaj wypełnienia,
- stopień twardości,
- rozmiar.
Jednak sam materac to nie wszystko, łóżko powinno być także wyposażone w inne akcesoria sypialniane, które muszą uwzględniać osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. Można tutaj dodatkowo wyróżnić stelaż, kołdrę, poduszkę czy pościel.
Jazda konna – przeciwwskazania
Mówi się, że sport jest dla każdego – jednak czy zawsze? Jazda konna zalecana jest zarówno osobom młodym, jak i starszym, aczkolwiek musimy wziąć pod uwagę swój stan zdrowia. O ile ciąża nie stanowi większego przeciwwskazania, tak inne schorzenia mogą od razu skreślić nasze marzenia o wskoczeniu w siodło. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na:
- zaawansowaną skoliozę,
- niestabilność kręgów szyjnych,
- przepuklina oponowo-rdzeniowa,
- choroby mięśniowe z osłabieniem mięśniowym,
- nadciśnienie śródgałkowe,
- epilepsja,
- wodogłowie,
- odklejająca się siatkówka,
- głębokie upośledzenie umysłowe.
Chorując przewlekle na różnego rodzaju schorzenia, należy uważać na wiele czynników, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Z uwagi na to, zanim zapiszemy się na pierwszą jazdę konną, warto skonsultować się ze swoim lekarzem.
Jak się okazuje, jazda konna wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju sport. W końcu nie tylko pozwala on na regularną aktywność fizyczną, ale także stanowi swego rodzaju styl życia.