Wiele kobiet, gdy tylko zbliżają się pierwsze dni lata, marzy o smukłej sylwetce, aby pięknie wyglądać w stroju kąpielowym czy letnich stylizacjach. Dla innych smukła sylwetka to synonim zdrowego trybu życia. Niezależnie od powodu, dla którego pragniemy mieć smukłą sylwetkę, zdecydowanie warto podjąć kroki, które pomogą nam osiągnąć ten cel. Jak zadbać o smukłą sylwetkę?

Jak zmotywować się do dbania o sylwetkę? 

Mimo że smukła sylwetka to marzenie wielu z nas, znalezienie motywacji, aby rzeczywiście wprowadzić zmiany, jest niezwykle ciężkie. Często odkładamy zaczęcie diety czy pójście na siłownię na później, aż w końcu o tym zapominamy. Nierzadko wpływ ma też szybki styl życia i stres, które utrudniają nam skupienie się na czymś innym poza obowiązkami. W tym wypadku potrzebujemy czegoś, co zmobilizuje nas do działania.

Dbanie o sylwetkę możemy obrać za jeden z noworocznych celów. Wraz z zaczęciem Nowego Roku łatwiej będzie nam zmienić stare nawyki. Początek roku to czas pełen motywacji i zaangażowania. Wiele innych osób też decyduje się wtedy na transformację swojego życia, więc bez problemu znajdziemy kogoś, z kim moglibyśmy dzielić się progresem i motywować do dalszego działania. Postarajmy się jednak, aby noworoczne postanowienie nie stało się wspomnieniem. Bądźmy konsekwentni i trwajmy przy obietnicy aż do uzyskania upragnionych efektów.

Równie silną motywacją może być jakieś wydarzenie, na którym chcemy wspaniale się prezentować. Mogą być to wymarzone wakacje nad morzem, podczas których pragniemy ubierać się w różne stroje i świetnie się w nich. Często różne uroczystości, jak na przykład ślub, motywują do tego, by bardziej o siebie zadbać. Możemy wykorzystać tę okoliczność jako wymówkę. Mając motywację oraz konkretny deadline, łatwiej będzie nam w końcu wprowadzić zmiany w naszym życiu.

Zdarza się, że motorem, który popycha nas do działania, wcale nie jest coś, co wybraliśmy sobie sami, tylko choroba czy dolegliwość, które zmuszają nas do zadbania o swoje zdrowie. W tym wypadku wprowadzenie dobrych nawyków jest koniecznością, od której nie możemy się wykręcić. Odkryjemy jednak, że zmiany dobrze nam zrobią i znacząco poprawią nasze samopoczucie.

Regularna aktywność fizyczna

Jak zadbać o smukłą sylwetkę?Skoro już mamy motywację do tego, by zatroszczyć się o smukłą sylwetkę, w pierwszej kolejności powinniśmy dopilnować, aby nasze ciało dostawało potrzebną dawkę ruchu. Regularna aktywność fizyczna wpłynie pozytywnie nie tylko na kształt naszej sylwetki, ale i kondycję czy zdrowie psychiczne. Ćwiczenia dają nam szansę do tego, by wyrzucić z siebie negatywne emocje i pozbyć się stresu. Jeśli będziemy systematycznie trenować, zauważymy, że nasze ciało staje się silniejsze, wolniej się męczymy, a nadprogramowe kilogramy znikają.

Na smukłą sylwetkę najlepiej sprawdzą się lekkie ćwiczenia, które wpłyną pozytywnie na wszystkie części ciała. Taki trening modelujący nie będzie zbyt obciążający dla organizmu, jednak zapewni znaczne efekty. Przyczyni się do wysmuklenia i wzmocnienia, ale nie będzie budował zbytniej masy mięśniowej. Warto wypróbować techniki pilatesu czy aerobiku, które gwarantują właśnie ten efekt.

Gdy zależy nam bardziej na spaleniu tkanki tłuszczowej, musimy wypróbować trening interwałowy. Polega na tym, że przez kilkadziesiąt sekund intensywnie wykonujemy dane ćwiczenie, a następnie mamy chwilę na to, aby odetchnąć. Wykonuje się kilka serii danych ćwiczeń, takich jak przysiady, pajacyki czy unoszenie kolan do góry. Trening interwałowy zapewnia szybkie i widoczne rezultaty.

Zróżnicowana dieta

Nikogo nie powinno dziwić to, że w zachowaniu smukłej sylwetki niezbędna jest zróżnicowana dieta. Stanowi ona podstawę zdrowego trybu życia. Zgodnie z jej zasadami musimy dopilnować, aby w naszym jadłospisie znalazły się różne składniki odżywcze, które potrzebuje nasz organizm. Największą ilość powinny stanowić zdrowe warzywa i owoce, które są źródłem witamin i cennych minerałów. Nie możemy zapomnieć również o białku, antyoksydantach czy kwasach omega 3, pozytywnie wpływających na nasze ciało. Węglowodany czy tłuszcze również stanowią element zróżnicowanej diety, jednak muszą być one spożywane w odpowiedniej ilości. Należy za to bezwzględnie zapomnieć o przetworzonej żywności i fast-foodach, które nie dostarczają żadnych wartościowych substancji, a dodatkowo przyczyniają się do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Podobnie sprawa wygląda z napojami gazowanymi – musimy koniecznie je odstawić i zastąpić zdrowszymi opcjami, jak na przykład woda czy soki. Warto również zadbać o suplementację witamin, które wspomogą funkcjonowanie naszego organizmu. Uwzględnijmy wapń, magnez czy cynk.

Odstawienie używek

Zażywanie używek również może wpłynąć na to, jak wygląda nasza sylwetka. Szczególnie szkodliwe jest picie alkoholu, ponieważ on negatywnie oddziałuje na naszą przemianę materii. Spowalnia nasz metabolizm, a elementy odpowiedzialne za przetwarzanie tłuszczu gorzej pracują. Co więcej, jest źródłem pustych kalorii, które niepotrzebnie odkładają się w naszym organizmie. Pijąc alkohol, często ryzykujemy sięganiem po różnego rodzaju niezdrowe przekąski.

Zminimalizowanie stresu 

Kolejnym czynnikiem, który negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie, jest stres. Wiele osób, chcąc poradzić sobie z niepokojem, sięga po jedzenie. Takie zajadanie problemów może okazać się bardzo niebezpieczne.

Zadbanie o smukłą sylwetkę wcale nie musi być wielkim wyzwaniem. Pamiętajmy, aby zamiar ten połączyć ze zdrowym trybem życia – tylko wtedy możemy liczyć na pozytywny, upragniony efekt. Wprowadźmy zróżnicowaną dietę, a do tego zatroszczmy się o codzienną dawkę ruchu. Nawet małe zmiany mogą przynieść duży efekt, warto więc spróbować!

Przeczytaj także: