Wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla jakości snu, co bezpośrednio przekłada się na ogólne zdrowie i lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Kluczowym czynnikiem wyboru jest z kolei przede wszystkim twardość materaca. Wielu z nas jednak na tym etapie poszukiwań zaczyna zmagać się z pewnymi wątpliwościami. W szczególności osoby cięższe mogą zastanawiać się, czy twardy materac SleepMed to konieczność, jeśli w praktyce wolą raczej bardziej miękkie podłoże do snu. Jaki jest zatem związek między wagą użytkownika a stopniem twardości materaca? Jak dobrać materac przy większej wadze?

Twardość materaca SleepMed a waga

Zgodnie z powszechną zasadą osoby cięższe faktycznie powinny wybierać twardsze modele materacy. Warto bowiem zauważyć, że użytkownicy o większej masie będą zapadać się w miękkim materacu, a tym samym nie otrzymają odpowiedniego podparcia dla ciała, a w szczególności dla kręgosłupa, co w rezultacie może prowadzić do dolegliwości bólowych pleców. Kręgosłup ulega bowiem nienaturalnemu wykrzywieniu i pozostaje w takiej pozycji przez cały czas wypoczynku. Nie inaczej sprawa ta wygląda w przypadku osób lżejszych – te z kolei nie powinny wybierać twardych materacy, gdyż może to prowadzić do poczucia “łamania w kościach” oraz drętwienia kończyn, ponieważ użytkownik nie odczuwa optymalnej wygody. Dodatkowo w obu sytuacjach może pojawiać się zmęczenie spowodowane niskiej jakości snem związanym oczywiście z nieprawidłowym doborem materaca. Dlatego też twardość materaca powinna być uwarunkowana wagą w taki sposób, aby w czasie spania na wznak kręgosłup przybierał naturalną pozycję w formie litery “S”. Problem ten może się jednak rozwiązać, jeśli nabędziemy jeden z modeli materacy SleepMed. Wyróżniają się one bowiem możliwością regulacji twardości dzięki zastosowaniu różnych materiałów, których sekwencję w budowie jesteśmy w stanie zmienić, aby zapewnić sobie dobre i indywidualne wsparcie ciała podczas wypoczynku.Czy osoby cięższe zawsze wymagają twardego materaca SleepMed?

Wybór materaca SleepMed dla osób cięższych

Okazuje się więc, że osoby cięższe zawsze wymagają twardszego podłoża do snu, gdyż w przeciwnym razie będą one zapadać się w materacu, a tym samym ich kręgosłup zostanie narażony na wykrzywienie powodujące w ostateczności ból. Mogą jednak zdecydować się na model SleepMed, który można dostosować pod względem stopnia twardości. Doskonałą propozycją jest tutaj m.in. materac SleepMed Hybrid Comfort Plus. Nie dość, że wyróżnia się on zastosowaniem sprężyn kieszeniowych przekładających się na wysoką elastyczność punktową, to dodatkowo posiada odpinany pokrowiec, dzięki któremu możemy zajrzeć w wypełnienie materaca. Ma on do zaoferowania aż 6 różnych stopni twardości możliwych do uzyskania przykładowo za pomocą odpinanego topu. Można go przepiąć na drugą stronę materaca, dzięki czemu uzyskujemy bardziej miękkie podłoże. Jednakże jego obecność na górze wypełnienia jest zalecana dla osób nawet powyżej 120 kg. Materac osiąga wtedy podwyższoną twardość, jeśli układ warstw wygląda w sposób: beżowa-biała-zielona. Jeśli jednak nie zależy nam na maksymalnej twardości, możemy zdecydować się na sekwencję beżowa-zielona-biała. Wtenczas otrzymujemy średnie wsparcie, które będzie idealne dla osób poniżej 100 kg. Każda pianka została wykonana w innej wersji kolorystycznej, aby właśnie ułatwić dobór układu zapewniającego odpowiedni stopień twardości materaca.

Jeśli jednak proponowane rozwiązania nie są wystarczające dla osób o większej wadze, warto zastanowić się nad zakupem maty kokosowej SleepMed. Stanowi ona dodatkową warstwę, którą można umieścić w wypełnianiu każdego modelu materaca. Pozwala na zróżnicowanie poziomu twardości, a tym samym komfortu, jeśli standardowe propozycje nie spełniają naszych potrzeb. Mata kokosowa w połączeniu z piankami termoelastycznymi potrafi znacznie podnieść twardość materaca, a także jego wytrzymałość, dzięki czemu jest on bardziej odporny na eksploatację, w szczególności w przypadku cięższych użytkowników. Mata tłumi duży nacisk ciała na podłoże, a tym samym materac nie ulega odkształceniom i zgnieceniom. Jeśli więc zależy Ci na znacznym zwiększeniu twardości podłoża, matę kokosową należy umieścić na samej górze budowy materaca, najlepiej między kremową pianką VitaRest a pianką wysokoelastyczną. W ten sposób z pewnością odczujesz dużą różnicę twardości, dzięki czemu zadbasz o zachowanie prawidłowej postawy podczas snu i pożegnasz się z dolegliwościami bólowymi wynikającymi ze zjawiska zapadania się w materacu.

Indywidualne preferencje

Mimo wszystko jednak podczas poszukiwań dobrego materaca zawsze należy wziąć pod uwagę osobiste preferencje. Nawet jeśli teoretycznie zakłada się, że osoby cięższe powinny posiadać twardszy materac, to jednak ci, którzy dotychczas wygodnie wypoczywali na miękkim podłożu, nie będą odczuwać tego samego komfortu w innym przypadku. Przyzwyczajenie ciała ma tutaj duże znaczenie, więc jeśli do tej pory nie dotknęły nas żadne dolegliwości bólowe ani schorzenia kręgosłupa, bardziej miękki model nie będzie złym rozwiązaniem. W ofercie SleepMed możemy znaleźć materace oferujące różne stopnie twardości. Jedne z nich proponują 4 warianty, podczas gdy inne są w stanie proponować aż 6! Takim modelem jest chociażby SleepMed Hybrid Supreme Plus. Dzięki odpowiedniej sekwencji warstw w wypełnieniu możemy uzyskać 6 różnych stopni twardości. Wystarczy zdjąć pokrowiec okrywający materac i dostosować poszczególne warstwy według własnych potrzeb i preferencji. Przykładowo układ biała-zielona-beżowa gwarantuje najtwardszą wersję materaca, która w szczególności jest dedykowana dla tych ze schorzeniami kręgosłupa i o wysokiej wadze. Jeśli jednak zależy nam na większej miękkości podłoża, możemy zdecydować się na sekwencję zielona-biała-beżowa. Tak ułożone warstwy oferują lepszą sprężystość materaca idealną dla osób poszukujących optymalnej wygody wypoczynku, które nie posiadają większych wymagań.

Ostatecznie na pytanie o to, czy osoby cięższe zawsze wymagają twardego materaca SleepMed, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć ogólnie zakłada się, że dobór materaca powinien być podyktowany wagą użytkownika, to jednak warto pod uwagę wziąć także osobiste preferencje. Indywidualne potrzeby, wymagania zdrowotne i warunki snu każdej osoby są kluczowe przy wyborze odpowiedniego podłoża. Warto też eksperymentować z różnymi twardościami materacy i skonsultować się z ekspertami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla zdrowego i komfortowego snu.

wyrób medycznyMaterace SleepMed Hybrid Comfort Plus, Hybrid Supreme Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.