Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Każda z jego części jest narażona na różne schorzenia, jednak najczęściej mówi się o ZUM, czyli zakażeniu układu moczowego. Ta powszechna przypadłość może dotyczyć każdego z nas i właśnie dlatego już dziś warto wiedzieć więcej w tym temacie. A oto podstawowe informacje!

ZUM – czym jest oraz jakie są jego przyczyny?

Szacuje się, że ZUM, czyli zakażenie układu moczowego, to druga po zakażeniach dróg oddechowych przyczyna zgłaszania się do lekarza. Schorzenie to obejmuje obecność drobnoustrojów, którymi są bakterie w drogach moczowych. Głównym czynnikiem sprawczym są bakterie gram-ujemne, a 90% przypadków wynika z obecności Escherichia coli. Możliwe jest także powstanie ZUM w wyniku infekcji o podłożu wirusowym lub grzybiczym. Zdecydowana większość przypadków mówi tym, że do zakażenia układu moczowego dochodzi drogą wstępującą, poprzez przemieszczanie bakterii kolonizujących cewkę moczową. A co sprzyja rozwijaniu się tego stanu? Mowa tutaj najczęściej o:

  • wrodzonych wadach układu moczowego lub zaburzeniach czynności pęcherza moczowego,
  • zatrzymanie moczu lub niepełne opróżnianie pęcherza,
  • refluks pęcherzowo-moczowodowy, obejmujący nieprawidłowe, wsteczny przepływ moczu z pęcherza do moczowodów,
  • zaburzenia hormonalne, cukrzyca czy też kamica nerkowa,
  • wzmożona kolonizacja bakteriami, która może być spowodowana np. nieprawidłową higieną intymną czy też zaparciami.

ZUM – jak się objawia?

Co robić w przypadku zakażenia układu moczowegoZakażenie układu moczowego rozwija się zazwyczaj w dolnej części. Sam charakter towarzyszący temu schorzeniu zależy głównie od wieku chorego, gdyż może pojawić się tutaj także podwyższona temperatura, brak łaknienia czy ból głowy. W przypadku najmłodszych może dochodzić do wymiotów, rozdrażnienia i senności, co znacząco utrudnia zdrowy wypoczynek. Nawet inwestując w wysokiej jakości materace do spania dostępne na https://hilding.pl/, nie jesteśmy w stanie zapewnić dziecku zdrowy sen. Podobnie jest w przypadku osób dorosłych, gdyż do najczęstszych objawów należy bolesne oddawanie moczu, parcie na pęcherz, częstomocz czy pieczenie przy oddawaniu moczu. Tego typu stan może utrzymywać się przez kilka lub kilkanaście dni. Jeśli tylko zauważymy objawy wskazujące na ZUM, to warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie konieczności możemy zostać przez niego skierowanie do urologa, który specjalizuje się chorobami układu moczowego.

ZUM – leczenie

Do powikłań w przebiegu ZUM zalicza się, chociażby ropnie nerek, które wymagają nie tylko antybiotykoterapii, ale także interwencji chirurgicznej połączonej i drenażu zbiornika z ropą. Samo zakażenie jest proste do leczenia, a dużą rolę odgrywa tutaj także zmiana nawyków. Oznacza to, że powinniśmy pić dużo płynów, co przyczyni się do zwiększenia ilości wydalanego moczu. Konsekwencją tego jest sprawne usuwanie bakterii z dróg moczowych. Nie można zapomnieć także o częstych wizytach w toalecie, zwłaszcza po stosunku oraz dbaniu o higienę intymną. Jednak w jaki sposób należy leczyć ZUM? Oto kilka sposobów!

Hormonoterapia i preparaty immunostymulujące

W przypadku kobiet po menopauzie zaleca się hormonoterapię, która ogranicza zmiany pH pochwy i flory bakteryjnej. Opiera się ona na suplementacji estrogenów. Inną kwestią jest stosowanie preparatów immunostymulujących, które zawierają liofilizowany lizat E.Coli. Są wykorzystywane głównie w nawracających, niepowikłanych infekcjach układu moczowego u kobiet, a ich działanie opiera się na stymulacji układu odpornościowego. Kwestia ta pomaga eliminować patogen z dróg moczowych.

Profilaktyka antybiotykowa

Często nawracające infekcje dróg moczowych można leczyć poprzez podawanie antybiotyków. Najczęściej jest to furazydyna, która jest także dostępna w aptekach bez recepty, jednak po wizycie u lekarza możemy dostać również inny lek. Oczywiście oprócz leczenia, staramy się także wyeliminować stan sprzyjający nieprawidłowego odpływu moczu.

Żurawina

Sporo się mówi o tym, aby spożywać żurawinę w czasie zakażenia układu moczowego. Jej działanie najprawdopodobniej polega na blokowaniu przylegania bakterii do dróg moczowych. Skutkiem tego jest o wiele łatwiejsze wydalanie ich z moczem. Odpowiedzialne za to są proantocyjanidyny. Żurawina zawiera sporą ilość flawonoidów, wykazujących działanie antyoksydacyjne.

ZUM – jak zapobiegać?

Można uniknąć infekcji dróg moczowych – wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych reguł! Obejmują one dbanie o higienę. Pamiętajmy, że korzystanie z publicznej toalety, stosowanie kosmetyków do higieny intymnej zawierający substancje zapachowe czy też brak higieny sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Zaleca się wybieranie specjalnych płynów, które nie naruszają naturalnego pH skóry. Inną kwestią jest stosowanie wkładek czy tamponów. Wybierajmy produkty wykonane niebarwionych chlorem, które są delikatne. Do innych kwestii zalicza się unikanie częstych oraz przypadkowych kontaktów seksualnych, gdyż sprzyjają one przenoszeniu się bakterii bytujących w okolicy odbytu do cewki moczowej. Nie zapominajmy także o zapobieganiu przegrzaniu i przepoceniu stref intymnych oraz unikajmy noszenia obcisłej oraz nieprzepuszczającej powietrza bielizny. W końcu stanowią one doskonałe siedlisko dla bakterii.

Zakażenie układu moczowego jest dość częstą przypadłością, zwłaszcza u kobiet. Wynika to z ich budowy anatomicznej. Może przebiegać bezobjawowo, jednak często nawracające infekcje mogą poważnie utrudnić codzienne życie. Ze względu na uciążliwy charakter tego schorzenia, warto wiedzieć, jaki przebiega leczenie oraz w jaki sposób można wdrożyć działanie profilaktyczne.