Picie kawy to nieodłączny element codzienności dużej części społeczeństwa. Jest to bowiem napój, który nie tylko doskonale smakuje, ale także pobudza nasz organizm do działania. Coraz więcej osób zastanawia się też nad zakupem własnego ekspresu do kawy, ponieważ jest to niezwykle wygodne urządzenie potrafiące sporządzić pyszną kawę w zaledwie chwilę. Tak przygotowany napój cechuje się również lepszym aromatem niż kawa rozpuszczalna czy sypana. Konsumenci mają jednak wątpliwości co do tego, który konkretnie rodzaj ekspresu wybrać: ciśnieniowy, kapsułkowy, a może przelewowy?

Ekspres ciśnieniowy

Największym zainteresowaniem cieszą się aktualnie ekspresy ciśnieniowe. Każdy kawosz widzi diametralną różnicę między kawą przygotowaną z takiego ekspresu a tą dostępną w supermarkecie. Urządzenia te potrafią samodzielnie przygotować napój na bazie ziaren, co zapewnia właśnie jego niepowtarzalny aromat i smak. Ekspresy ciśnieniowe posiadają bowiem własny profesjonalny młynek, który mieli ziarna kawy tuż przed ich zaparzeniem. Następnie przepuszczają gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na uzyskanie kawy o intensywnym smaku. Ponadto ekspresy ciśnieniowe nierzadko są też wyposażone w spieniacz do kawy, dzięki któremu możemy przyrządzić różne rodzaje napoju w zależności od własnych preferencji. Z tym też wiąże się rozbudowany program tych urządzeń. Obecnie produkowane ekspresy posiadają czytelne panele, które umożliwiają wybór sporządzenia konkretnej kawy, np. espresso, latte czy cappuccino. Wystarczy się zdecydować na jedną z nich, a ekspres zajmie się całą resztą. Na panelu możemy także dostosować intensywność kawy i jej wielkość. Ekspresy ciśnieniowe dają więc możliwość eksperymentowania z różnymi rodzajami kawy. Są wielofunkcyjne, wygodne, a przede wszystkim oferują naprawdę pyszny napój w porównaniu do innych rozwiązań parzenia kawy. Niestety jednak nie pozostają bez pewnych wad. Największą przeszkodą w zakupie ekspresu ciśnieniowego może być po prostu jego wysoka cena. Urządzenia ze wbudowanym systemem spieniania mleka oraz ponadpodstawowym programem kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym tego typu ekspresy zajmują dużo miejsca w kuchni, wymagają regularnego czyszczenia i nierzadko ulegają awariom.

Ciśnieniowy, kapsułkowy czy przelewowy - jaki ekspres do kawy wybrać?Ekspres kapsułkowy

Przez pewien okres czasu dużą popularnością charakteryzowały się również ekspresy kapsułkowe. Są one łatwe w użytkowaniu, zajmują niewiele przestrzeni, a za ich pomocą możemy przygotować równie pyszną kawę. Jednak w odróżnieniu od ekspresów ciśnieniowych te kapsułkowe nie są w stanie samodzielnie mielić kawy. Ich działanie ogranicza się do sporządzania napoju z gotowej kapsułki zmielonej kawy umieszczanej wewnątrz urządzenia, a następnie poddawanej wysokiemu ciśnieniu wody. Kapsułka posiada także nierzadko kompozycję cukru i mleka oraz odpowiednie dodatki smakowe. Ekspresy kapsułkowe mogą być więc ciekawym rozwiązaniem dla osób, które lubią niestandardowe wersje kawy, np. o smaku czekoladowym czy karmelowym. Codziennie możemy zatem przyrządzać inny rodzaj kawy. Wystarczy kupić w sklepie czy w internecie odpowiednie kapsułki, umieścić jedną z nich w ekspresie i go włączyć. Jest to proste i praktyczne rozwiązanie, które ponadto nie wymaga tak częstej konserwacji i czyszczenia jak w przypadku ekspresu ciśnieniowego. Problemem może być jednak ponownie wysoka cena, lecz tym razem kapsułek. O ile sam ekspres kapsułkowy nie jest drogi, to konieczność ciągłego zakupu kapsułek jest dość obciążająca budżetowo, a tym samym to rozwiązanie parzenia kawy wydaje się być mało opłacalne. Warto jednak zauważyć, że ekspres kapsułkowy posiada cechy, którymi nie mogą pochwalić się inne ekspresy i dlatego też wiele osób nadal chętnie pije kawę przygotowaną z kapsułki.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy to urządzenie, które już dość znacznie różni się od powyższych rozwiązań. Nie tylko działa na zupełnie innej zasadzie, ale także wizualnie odbiega od ekspresu ciśnieniowego i kapsułkowego. Przelewowy składa się z dzbanka, pojemnika na kawę mieloną, filtra oraz płyty grzewczej. Po uruchomieniu ekspresu woda jest podgrzewana do temperatury wrzenia, a następnie jest przelewana pod zwykłym ciśnieniem przez pojemnik z mieloną kawą. Zanim jednak kawa trafi do dzbanka, dodatkowo jest przefiltrowywana. W ten sposób otrzymujemy ciepłą, świeżo parzoną kawę. Jak można też zauważyć, ekspres przelewowy pozwala na przygotowanie większej ilości napoju, nawet całego dzbanka. Co więcej, dzięki funkcji utrzymywania ciepła kawa będzie cały czas nadawała się do picia, nawet jeśli chcemy sięgnąć po nią jakiś czas po zaparzeniu. Ekspres przelewowy jest także łatwy w obsłudze i o wiele tańszy niż ten kapsułkowy, a tym bardziej ciśnieniowy. Za to urządzenie możemy zapłacić już tylko kilkadziesiąt złotych! Niestety jednak ekspres przelewowy ma swoje wady. Przede wszystkim nie zapewnia on aż tak aromatycznej kawy jak powyżej wymienione rozwiązania, gdyż woda nie jest tłoczona pod wysokim ciśnieniem. Poza tym nie posiada możliwości spienienia mleka i eksperymentowania z różnymi rodzajami kawy. Sam proces gotowania wody, filtrowania i parzenia również trwa dość długo, najczęściej zajmuje on przynajmniej kilka minut. Ekspres przelewowy może być jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie kawę o jednolitym smaku i nie chcą inwestować w bardziej zaawansowane urządzenia.

Pamiętajmy natomiast, że największą dawkę energii zapewni nam jedynie zdrowy sen. Abyśmy mogli się nim cieszyć, musimy zainwestować w wygodne podłoże dostosowane do naszych potrzeb, np. materac antyalergiczny 80×200 cm dostępny w Gdańsk. Tak przygotowane posłanie z pewnością zapewni nam treściwy wypoczynek!

Który ekspres wybrać dla siebie?

Pozostaje więc pytanie: który ekspres będzie najlepszym rozwiązaniem gwarantującym uzyskanie przepysznej kawy? Nikogo chyba nie zaskoczy to, że najbardziej słuszną odpowiedzią jest tutaj ekspres ciśnieniowy. Zapewnia on prawdziwie aromatyczną kawę, jest wygodny i prosty w użyciu oraz umożliwia przyrządzenie różnych rodzajów tego napoju. Z tego właśnie względu cieszy się on obecnie największą popularnością. Ostateczny wybór urządzenia powinien jednak uwzględniać nasze potrzeby. Ekspres kapsułkowy czy przelewowy również może być dobrym wyborem, jeśli dysponujemy mniejszym budżetem. Zdecydowanie warto tutaj wziąć pod uwagę koszty eksploatacji. Mimo wszystko ekspres ciśnieniowy także może ulec usterkom, przez które przez pewien czas nie będziemy mogli cieszyć się smaczną kawą.

Każde z tych urządzeń ma zatem swoje wady i zalety – należy na nie zwrócić szczególną uwagę, jeśli zastanawiamy się nad kupnem konkretnego ekspresu. Przy tym pamiętajmy, aby skupić się na własnych oczekiwaniach. Przykładowo nie ma sensu inwestować w drogi ekspres ciśnieniowy, jeśli nie jesteśmy fanami wymyślnych napojów, a na co dzień najbardziej preferujemy czarną kawę. Poza tym warto zauważyć, że każde z urządzeń przygotowuję kawę o nieco innym aromacie i smaku. Dlatego też mimo wszystko trudno jednoznacznie wskazać, który ekspres jest tym najlepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj także: Akcesoria do łóżka