Obecnie coraz więcej osób zmaga się z otyłością lub nadwagą. Każdego roku stawiamy sobie za cel zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak często nie jesteśmy w stanie wytrwać w postanowieniach. Z uwagi na to, warto zapoznać się z zasadami zdrowego odchudzania, dzięki którym możemy uniknąć efekt jo-jo. Oto 11 najważniejszych kwestii, o których każdy z nas powinien pamiętać!

Zasada 1 – odpowiednia dieta

Odchudzanie wiąże się z przejściem na dietę. Wielu z nas chce uzyskać szybkie efekty – jednak czy to możliwe? Diety cud wiążą się z efektem jo-jo i nie zmieniają naszego stylu życia. Właśnie dlatego skorzystajmy z rady dietetyka, który dobierze dla nas odpowiedni program dietetyczny.

Zasada 2 – urozmaicone potrawy

Zasady zdrowego odchudzania - o czym pamiętać, a czego unikaćChcąc zmienić swoje nawyki żywieniowe w czasie odchudzania, warto postawić na urozmaicone posiłki – w końcu monotonia to najgorszy wybór w trakcie diety. Zapoznajmy się zatem z produktami, które są wskazane i przeciwwskazane w trakcie redukcji masy ciała, a następnie wymieniamy poszczególne produkty! Zadbajmy także, aby posiłki były kolorowe i smaczne.

Zasada 3 – planowanie posiłków

Na diecie warto liczyć kalorie, aby wiedzieć, czy nadal utrzymujemy ujemny bilans kaloryczny. Zapisujemy zatem to, co jemy oraz używajmy wagi w kuchni. Co prawda początki są trudne, jednak z czasem odstawimy zeszyt i z pamięci będziemy w stanie skomponować swoje posiłki.

Zasada 4 – regularne jedzenie

Wielu z nas myśli, że pomijanie posiłków pomoże nam schudnąć. Niestety, jest to powszechny błąd, przez który zaczynamy podjadać oraz rezygnujemy z diety z uwagi na brak oczekiwanych rezultatów. Regularne jedzenie i unikanie uczucia głodu pozwala uniknąć odkładania tłuszczu oraz rozregulowania metabolizmu.

Zasada 5 – właściwa podaż wody

Szacuje się, co znaczna część z nas pije za mało wody. Dietetycy alarmują, że należy wypijać przynajmniej 2 litry wody na dzień. Kwestia ta zależy oczywiście dodatkowo od wieku, pory roku czy poziomu aktywności fizycznej. Regularne picie wody pozwala oczyścić organizm z toksyn, zredukować cellulit oraz odpowiednio nawodnić organizm. Co więcej – wspomaga pracę układu pokarmowego!

Zasada 6 – wyeliminowanie stresu

Między stresem a odchudzaniem istnieje pewna zależność. Początkowo przyczynia się on do zahamowania apetytu, jednak w przypadku przewlekłego stresu najczęściej przybieramy na wadze, gdyż metabolizm zwalnia. Poprzez wyeliminowanie czynników stresogennych oraz wyposażenie łóżka w materac https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200, dzięki któremu możemy odpocząć po ciężkim dniu, o wiele łatwiej jest chudnąć.

Zasada 7 – aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna wiąże się ze spalaniem kalorii. Pozwala to na zwiększenie objętości posiłku, przy jednoczesnym zachowaniu ujemnego bilansu kalorycznego. Sport to zdrowie, gdyż dba o kondycję naszego ciała, a także spala tłuszcz. Pamiętajmy także, aby zadbać o komfortowe warunki do wypoczywania z https://sleepinghouse.pl/, gdyż wygodne łóżko umożliwia prawidłową regenerację całego ciała.

Zasada 8 – wysypianie się

Wiele osób zastanawia się, jak sen może wpłynąć na odchudzanie. Otóż poprzez materac do spania https://sleepinghouse.pl/artykul/jaki-materac-powinna-wybrac-osoba-otyla, jesteśmy w stanie zagwarantować sobie efektywny wypoczynek. Przekłada się to na poprawę pracy układu pokarmowego, w tym metabolizmu. Oprócz tego osoby przesypiające 6-8 godzin mniej podjadają w ciągu dnia.

Zasada 9 – naturalne wspomagacze tłuszczu

Obecnie wyróżnia się coraz więcej naturalnych wspomagaczy, takich jak pieprz, chili, imbir, cynamon czy kurkuma. Są to substancje, które ułatwiają naturalne spalanie tłuszczu przy zachowaniu zdrowej diety oraz poziomu aktywności fizycznej. Oprócz tego warto zapoznać się z różnymi źródłami kofeiny, do których zalicza się przede wszystkim kawa oraz herbata zielona.

Zasada 10 – łam zasady, ale z głową

Trzymanie się diety jest ciężkie, zwłaszcza na przyjęciach rodzinnych czy spotkaniach z przyjaciółmi. Chcąc zachować równowagę, możemy z głową złamać zasady swojej diety. Mowa tutaj o oszukanym poziołku (ang. Cheat Meal), który ma przynieść naszemu organizmowi tzw. ulgę psychiczną. Należy go odpowiednio wkomponować w plan diety tak, aby uwzględniał kalorie, jakie w ciągu całego dnia możemy zjeść. Najlepiej taki oszukany posiłek wprowadzić za dnia, gdyż nasz organizm będzie miał czas na jego strawienie.

Zasada 11 – utrzymanie deficytu kalorycznego

Najważniejszą zasadą zdrowego odchudzania jest utrzymanie deficytu kalorycznego – w końcu jest on niezbędny, aby móc zredukować masę ciała. Wiąże się to ze spożywaniem mniej energii w porównaniu z ilością, jaką potrzebuje organizm. Standardowo przyjmuje się, że powinien on wynosić ok. 500 kcal na dzień.

Zdrowy styl życia to ciągła praca nad swoimi nawykami. Wiąże się z tym samodyscyplina, a także wiele wyrzeczeń. W ten sposób nie tylko zrzucimy zbędne kilogramy, ale także będziemy w stanie utrzymać swoją masę ciała.