Obecnie żyjemy w czasach, w których szybki tryb życia i pracoholizm jest bardzo powszechny. Bierzemy na siebie dużo obowiązków i próbujemy sprostać różnym wymaganiom. Choć na początku może wydawać nam się, że dzięki temu osiągniemy lepsze wyniki, to z czasem może to doprowadzić do wypalenia zawodowego. Czy można go uniknąć? Dowiedz się więcej!

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Wiąże się to z szybkim tempem życia oraz pracoholizmem, który obecnie występuje niezwykle powszechnie. Wypalenie zawodowe to pojęcie, które zostało opracowane w latach 70 przez amerykańskiego psychiatrę Herberta Freudenbergera. Zaobserwował tę przypadłość u osób angażujących się w charytatywne przedsięwzięcia, która pomimo początkowego entuzjazmu po czasie doświadczały wyraźnego spadku motywacji, któremu towarzyszył zestaw różnych dolegliwości.

Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania psychicznego i fizycznego, podczas którego obecne są różne objawy psychosomatyczne wywołane wykonywaniem obowiązków związanych z pracą zawodową. Psycholożka Christina Maslach wyszczególniła zawody, które są szczególnie narażone na wystąpienie tej przypadłości. Mowa tu o pracownikach zawodów medycznych, czyli pielęgniarkach, lekarzach czy ratownikach, pracowników opieki społecznej, pracowników więzień czy osobach, które zajmują się pomocą dla biednych.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe - jak go uniknąć?Nie można ukryć, że wypalenie zawodowego to nic przyjemnego. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, poza skrajnym wyczerpaniem, doświadczają też szereg innych niekorzystnych dolegliwości. Można zaobserwować wzrost emocjonalnego napięcia, które skutecznie uniemożliwia odprężenie się. Pojawia się zwiększone uczucie stresu lub niepokoju. Nierzadko występuje negatywny sposób postrzegania codzienności, zanik empatii czy utrata wiary w swoje kompetencje. Osoby z wypaleniem zawodowym często nieodpowiednio zachowują się wobec swoich współpracowników czy pracodawcy, ponieważ nie czują, że zależy im na ich stanowisku. Przypadłość ta może sprawić, że chodzenie do pracy będzie wywoływało same negatywne odczucia. Może się okazać, że wykonywanie danych obowiązków nie przynosi takiej satysfakcji jak kiedyś.

Należy mieć na uwadze, że wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, bez względu na stanowisko, jakie zajmuje. Bardzo często się zdarza, że ta przypadłość pojawia się u osób, które początkowo wyróżniają się niezwykłym entuzjazmem i chęciami do działania. Wynika to z tego, że dają od siebie bardzo dużo i zaniedbują zdrową równowagę między pracą a życiem osobistym.

Work-life balance

Work-life balance ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania wypalenia zawodowego. Takie podejście obejmuje zachowanie harmonii między życiem prywatnym a zawodowym. Oznacza to, że praca nie powinna pochłaniać czas, w którym mamy poświęcić się sobie czy swoim bliskim. Dla osób, które mocno angażują się w wykonywanie swoich obowiązków, wprowadzenie work-life balance może na początku sprawiać problem. Warto jednak podjąć kroki w tym celu. Możemy zacząć od wyłączenia telefonu służbowego po zakończeniu pracy. Nie odpowiadajmy na zapytania związane z pracą w czasie wolnym. Należy też pamiętać o robieniu sobie przerw i pozwoleniu na chwilę oddechu. Dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się czymś, co nie ma związku z pracą. Możemy zapisać się na siłownię lub ciekawe zajęcia dodatkowe. Dzięki temu dostaniemy szansę na to, aby chociaż na moment odciąć się od nachalnych myśli.

Wyraźne granice

W wielu przypadkach do wystąpienia wypalenia zawodowego przyczynia się poczucie utraty kontroli. Może się okazać, że bierzemy na siebie za dużo, przez co nie jesteśmy w stanie zająć się niczym innym niż pracą. Aby temu zapobiec, należy nauczyć się wyraźnie stawiać swoje granice. Nie pozwólmy na to, aby wszystkie zadania spadły na nasze barki. Nie bójmy się też poprosić o pomoc, jeśli czujemy, że jej potrzebujemy.

Jakościowy wypoczynek

W wielu przypadkach do wystąpienia wypalenia zawodowego przyczynia się zaniedbanie wypoczynku i jakościowego snu. Chcąc zrobić jak najwięcej do pracy, bagatelizujemy znaczenie odpoczynku i relaksu. Na skutek tego przeciążamy się i doprowadzamy do skrajnego zmęczenia. W takim stanie wykonywanie obowiązków może być prawdziwym wyzwaniem. Nie ma wątpliwości, że szybko zacznie brakować nam nie tylko energii, ale i motywacji do pracy. Co więcej, kiedy nie pozwalamy sobie na regenerację i złapanie oddechu, możemy gorzej radzić sobie ze stresem. Okaże się, że nawet w momencie, w którym będziemy chcieli odetchnąć, będą dręczyły nas natrętne myśli. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ brak wypoczynku może nie tylko obniżyć nasz poziom odporności i drastycznie pogorszyć samopoczucie, ale też przyczynić się do rozwoju bezsenności czy nawet depresji.

Aby do tego nie dopuścić, należy postawić swój dobrostan na pierwszym miejscu. Najpierw musimy zadbać o siebie, a dopiero potem możemy zajmować się innymi kwestiami. Takie podejście wpisuje się w zasadę work-life balance. Nie pozwalamy bowiem, aby rzeczy związane z pracą przejmowały kontrolę nad czasem, w którym mamy się zrelaksować. Aby zapewnić sobie komfortowe otoczenie do jakościowego wypoczynku, powinniśmy wpierw zainwestować w dobrze dopasowany materac. Dzięki takiemu produktowi będziemy mogli bez problemu się odprężyć i szybko zasnąć. Idealny model możemy dopasować w sklepie stacjonarnym Gdańsk lub na stronie https://fit4sleep.pl/.

Wypalenie zawodowe wywołuje silne zmęczenie, zniechęcenie czy silne napięcie. Może sprawić, że stracimy chęć do pracy i przestaniemy w siebie wierzyć. Aby do tego nie doprowadzić, koniecznie musimy wprowadzić do naszej rutyny work-life balance. Oznacza to, że powinniśmy zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Przeczytaj także: Nowe technologie w produkcji materacy – co warto wiedzieć?