Jeździectwo to sport zyskujący coraz większą popularność. Pozwala na przebywanie na łonie natury w towarzystwie pięknych i wrażliwych zwierząt. Dzięki jeździe konnej można zadbać zarówno o swoje zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. A jak ta dyscyplina sportu wpływa na kręgosłup? Jakich zasad warto przestrzegać, aby regularnie jeździć konno i mieć zdrowe plecy?

Co dzieje się z kręgosłupem podczas jazdy konnej?

Istnieją trzy podstawowe chody konia – stęp, kłus i galop. Podczas stępu miednica jeźdźca jest jednostajnie i ciągle stymulowana do symetrycznej i prawidłowej pracy. Właśnie dlatego wiele dobrego można zyskać dzięki hipoterapii. Nowe, prawidłowe nawyki ruchowe przenoszą się na całościowe funkcjonowanie układu ruchu w życiu codziennym. Tak naprawdę, podczas stępa mięśnie rozwijają się ku prawidłowemu wykonywaniu wszelkich codziennych czynności.

Nieco inaczej jednak wygląda kwestia pracy kręgosłupa podczas kłusa i galopu. Wówczas obciążenia pleców stają się dość duże i mogą powodować różnorodne schorzenia. Dolegliwości bólowe mogą nie tylko się pogorszyć, ale także pojawić zupełnie nowe. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby uczyć się jazdy na dobrym koniu, z wykorzystaniem dopasowanego sprzętu i pod okiem wykwalifikowanego trenera. Tylko wtedy możliwe jest symetryczne i prawidłowe rozwijanie się bez zagrożeń dla zdrowia.

Praca nad postawą w siodle

Jazda konna, a zdrowie kręgosłupaJazda konna to dobra, ogólnorozwojowa aktywność, która może mieć dobroczynny wpływ na kręgosłup – w szczególności dzięki wzmacnianiu mięśni głębokich. Jednak podstawowym warunkiem jest prawidłowa postawa w siodle. Jak nad nią pracować? Pierwszy krok to zdobycie solidnych podstaw. Warto zainwestować w wykwalifikowanego trenera, który będzie w stanie wyłapywać na bieżąco pojawiające się błędy. Na każdym etapie zaawansowania warto korzystać z lonż dosiadowych i brać pod uwagę rady szkoleniowców, którzy patrząc na dosiad z zewnątrz, są w stanie udzielić rozsądnych rad.

Dobra praca dosiadu wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na jakość jazdy i efekty podczas pracy z koniem. Warto poznać swoje ciało i predyspozycje, a następnie je wzmacniać. Kluczowa kwestia dotyczy rozluźnienia. Umiejętność zrelaksowanej pracy ciałem przekłada się na niwelowanie napięć w ciele konia i znaczne zwiększenie komfortu podczas wspólnej pracy.

Dla kogo jest hipoterapia?

Hipoterapia jest prowadzana zarówno w dużych miastach, takich jak Gdańsk, jak i w niewielkich miejscowościach. Jest to rehabilitacja psychoruchowa, którą wykorzystuje się m.in. w leczeniu wad postawy i różnych problemów związanych z problemami z kręgosłupem. Prawidłowo prowadzone zajęcia, w których biorą udział wykwalifikowani instruktorzy, mogą skutecznie wzmacniać mięśnie podtrzymujące kręgosłup.

Nie w każdej sytuacji hipoterapia niesie ze sobą korzyści. Często podkreślanym przeciwwskazaniem do udziału w zajęciach tego typu jest skolioza. Boczne skrzywienia kręgosłupa mogą pogorszyć się podczas jazdy konnej. Dlatego warto zawsze konsultować się ze specjalistami z dziedziny ortopedii i fizjoterapii.

Korzyści, jakie niesie ze sobą hipoterapia, mogą być skutecznie zmaksymalizowane przez dbanie o wygodę podczas snu. Aktywność jest bowiem tylko jedną stroną medalu. Druga to relaksacja i regeneracja. Dlatego w każdej sypialni koniecznie musi znajdować się ergonomiczny materac – taki, jak jeden z tych dostępnych w sklepie www.sleepinghouse.pl.

Dobry sprzęt, a plecy jeźdźca

Na zdrowie kręgosłupa u jeźdźców wpływ ma nie tylko prawidłowa technika jazdy i odpowiednie korzystanie z dosiadu, ale także sprzęt wykorzystywany podczas treningów. Jakie elementy wyposażenia dla konia i jeźdźca mają w tej kwestii kluczowe znaczenie?

  • Podkładka pod siodło – obecnie popularne są podkładki wykonane z pianki termoelastycznej. Jest to materiał wykorzystywany także podczas produkcji artykułów sypialnianych dostępnych m.in. w asortymencie marki Hilding.pl. Doskonale amortyzuje wstrząsy.
  • Siodło – w ogromnym stopniu wpływa na plecy zarówno jeźdźca, jak i konia. Warto regularnie korzystać z usług doświadczonego saddlefitter’a, który będzie w stanie idealnie dopasować siodło do budowy anatomicznej konkretnej pary.
  • Strzemiona – wkładki w strzemionach koniecznie powinny zapewniać amortyzację. Jest to korzystne nie tylko dla pleców, ale również dla kolan.
  • Buty – coraz więcej sztybletów i oficerek posiada dobrze dopracowane podeszwy, które wzmacniają działanie dobrych jakościowo strzemion.

Jazda konna, a korzyści dla zdrowia

Jazda konna jest dyscypliną sportową, która wiąże się z wieloma korzyściami – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Przede wszystkim, wzmacnia wiele mięśni na całym ciele. Poprawia siłę, wytrzymałość i koordynację. Szczególny wpływ ma na brzuch i plecy. Dodatkowo, dzięki niej można efektywnie uelastycznić stawy. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i pracę serca.

Jednak najważniejsze jest to, że kontakt z koniem jest w stanie skutecznie redukować stres i zmniejszać poziom odczuwanego napięcia. Wszystko to przekłada się na zwiększenie pewności siebie i nauczenie się konstruktywnego wyrażania własnych emocji. Szukanie kontaktu z naturą jest jednym z czynników, który zachęca wiele osób do rozpoczęcia przygody z tym sportem.

Jazda konna może wpływać na plecy zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jednak przy dbaniu o postawę i korzystaniu z dobrego sprzętu korzyści są zdecydowanie przeważające.