Przyszedł czas na podjęcie ważnej decyzji, która na lata zostanie z nami w sypialni – wybór koloru. W tym przypadku warto nie tylko kierować się aktualnymi trendami, ale także uwzględniać barwy korzystnie oddziałujące na jakość wypoczynku. A o jakich barwach tutaj mowa oraz dlaczego warto skomponować wygodę łóżko?

Jakie kolory sprzyjają wypoczynkowi?

Relaksowi sprzyjają przede wszystkim stonowane kolory. Mogą one dodatkowo ułatwiać wyciszenie, poprawić koncentrację czy zniwelować napięcie. Oznacza to, że w sypialni możemy postawić na:

  • błękit,

  • pastelową zieleń,

  • delikatną szarość,

  • odcienie beżu.

Kolory, których powinniśmy unikać w sypialni

Jaką rolę pełnią kolory w sypialni?Paleta barw jest szeroka, gdyż znajdziemy tam wiele różnorodnych barw oraz ich odcieni. Z uwagi na to, istnieje także lista kolorowo, których zdecydowanie powinniśmy unikać w sypialni. Dlaczego? Otóż wpływają one negatywnie na nasze samopoczucie, np. poprzez wywoływanie gniewu, przez co nie możemy się zrelaksować. Inne z nich są zbyt jasne lub zbyt “ciężkie”. Unikajmy zatem:

  • czerwieni,

  • słonecznej żółci,

  • ciepłej pomarańczy.

Jak skomponować wygodne łóżko?

Sekret zdrowego snu tkwi nie tylko w kolorach, ale także odpowiednio skomponowanym łóżku. Aby odgrywało ono swoją rolę, to warto zainwestować w trzy główne przedmioty – materac, kołdrę i poduszkę.

Materac

Jest to produkt, który w pełni odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika. Jest to możliwe z uwagi na idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała, za które odpowiada wyjątkowa budowa oraz właściwości. Co więcej, właściwie wybrany produkt wspomaga całkowitą regenerację pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Dzięki temu rano budzimy się wypoczęci i w dobrym humorze.

Poduszka

Za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli kręgosłupa w odcinku szyjnym, głowy i barków, odpowiada głównie poduszka. Przy ich wyborze należy uwzględnić wiele kwestii, w tym wysokość, stopień twardości czy rodzaj poszewki. Co więcej, modele dostępne na rynku można podzielić na trzy kategorie, a do nich zalicza się poduszka puchowa (naturalna), syntetyczna oraz piankowa.

Kołdra

W czasie snu to właśnie kołdra otula nas do snu, a także zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Oznacza to, że powinniśmy ją wybierać zgodnie z aktualnymi preferencjami, które dotyczą m.in. rodzaju wypełnienia lub gramatury. W niemalże każdej sypialni sprawdzi się pościel satynowa, w którą będzie ubrana kołdra. Kwestia ta dodatkowo wpływa na jakość i długość snu.

Życie bez kolorów byłoby nudne. Możemy się nimi bawić poprzez wybieranie różnorodnych stylizacji lub w czasie urządzania domu. Pamiętajmy jednak, że kolory wpływają na nasz organizm, przez co jedne są bardziej pożądane w danym pomieszczeniu, a inne mniej.