To normalne, że dzieci do jakiegoś czasu śpią z rodzicami. Zasypianie samemu może być dla nich zbyt dużym wyzwaniem – często wpływ na to ma strach przed ciemnością, nie przyzwyczajenie do bycia samemu czy koszmary senne. Prędzej czy później dziecko musi nauczyć się samodzielnie zasypiać – jak skutecznie nauczyć nasze dziecko spania samemu?

Kiedy zacząć uczyć dziecko spania samemu? 

Warto wiedzieć, że dziecko możemy zacząć uczyć spać samemu w osobnym pomieszczeniu mniej więcej w momencie, w którym ukończyło sześć miesięcy. Nie oznacza to, że to powszechne rozwiązanie – wiele rodziców pozwala, aby łóżeczko ich dziecka stało w sypialni o wiele dłużej. Z drugiej strony, nawet jeśli zdołamy usypiać maluszka w osobnym pomieszczeniu, nie oznacza to, że gdy dziecko podrośnie, do 2 czy 3 lat, nie będzie chciało ponownie spać z rodzicami.

Weźmy pod uwagę potrzeby i komfort naszego dziecka – jeśli spanie samemu nie stanowi dla niego przeszkody nie do przejścia, starajmy się to wdrożyć. W przeciwnym razie na jakiś czas powinniśmy zaprzestać starań.

Jak nauczyć dziecko spania samemu?Zadbajmy o komfort dziecka 

Na początku warto zacząć od rozmowy – przekonajmy dziecko, że spanie samemu nie jest niczym strasznym. Wysłuchajmy ich wątpliwości, nie oceniając ich. Zrozumiejmy, że dla naszego dziecka to naprawdę trudna sytuacja – dajmy mu czas na to, aby oswoiło się z tą myślą.

Powinniśmy przede wszystkim postawić na komfort naszego dziecka. Jeśli chce spać z zapalonym światłem, pozwólmy mu na to. Możemy pomóc mu zasnąć, czytając książkę na dobranoc lub słuchając z nim kołysanek. Gdy mimo próby nauki, nasza pociecha przyjdzie w nocy do naszego łóżka, na przykład po doświadczeniu koszmaru, nie odsyłajmy jej z powrotem.

Znajome elementy 

Jest taka rzecz, bez której żadne dziecko nie potrafi zasnąć – niezależnie od tego, czy dopiero uczy się spać samemu, czy już się do tego zupełnie przyzwyczaiło. Mowa tu o różnego rodzaju przytulankach. To one towarzyszą naszemu dziecku, gdy zabraniamy mu spać z nami w łóżku. Pozwólmy wybrać dziecku pluszaki, z którymi będzie zasypiać. Znajome, miękkie misie dodadzą mu otuchy, a do tego wprawią w poczucie, że nie jest sam w pokoju.

Bezpieczna przestrzeń

Nie ma wątpliwości, że jeśli chcemy, by nasze dziecko spało samodzielnie, musimy zadbać o to, by jego sypialnia była komfortowym i przytulnym miejscem. To niezwykle ważne, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Postawmy na wygodne, przyjemne materiały, które zapewnią wysoki komfort. Kluczowy element to materac – powinien być odpowiednio dopasowany do ciała naszego dziecka. Pamiętajmy, że dzieci szybko rosną – warto więc zainwestować w większy materac, który będzie nam służyć na dłużej. Do dziecięcej sypialni sprawdzi się specjalna nakładka na materac, która ochroni model przed jakimikolwiek zabrudzeniami. Zadbajmy o to, by sen naszego dziecka był również zdrowy – postawmy na poduszka antyalergiczna dziecięca, która zlikwiduje prawdopodobieństwo pojawienia się alergii.

Nauka samodzielnego spania to duże wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Nie jest to łatwe zadanie – trzeba mierzyć się z tym, że dziecko po prostu sprzeciwi się temu pomysłowi. Nauczenie dziecka samodzielnego zasypiania nie jest jednak niemożliwe – zwracając uwagę na kilka istotnych kwestii, na pewno uda nam się to osiągnąć.