Materace SleepMed o wysokiej jakości to z pewnością dobre rozwiązanie dla zdrowego snu. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że dobra kondycja materaca jest w głównej mierze uwzględniona również tym, w jaki sposób się z nim obchodzimy i czy w ogóle o niego regularnie dbamy. Jeśli przykuwamy mu na co dzień nieco więcej uwagi, możemy być pewni, iż będzie on cechował się długą żywotnością. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o swój materac SleepMed.

Regularne czyszczenie

Niestety wielu z nas nie jest tego świadomych, ale swój materac należy regularnie odkurzać, aby mógł pozostać czysty, a tym samym w dobrej kondycji. Musimy bowiem wiedzieć, że zanieczyszczenia i brud często wnikają w strukturę materaca, nawet najlepszej jakości modeli SleepMed. Aby więc dobrze wyczyścić materac, warto sięgnąć po odkurzacz ze specjalną końcówką, która nie uszkodzi materaca i nie spowoduje w nim ubytków. Lepszym rozwiązaniem jest jednak nabycie dodatkowego urządzenia w postaci odkurzacza piorącego – ta opcja jeszcze lepiej zadba o czystość podłoża w jego wnętrzu. Jednakże w kwestii regularnego czyszczenia nie bez znaczenia pozostaje także pranie pokrowca. Modele SleepMed posiadają zdejmowalny pokrowiec, który śmiało można wyprać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. W ten sposób dbamy o czyste środowisko naszego snu, a przede wszystkim wydłużamy żywotność materaca. Zapobiegamy rozwojowi bakterii i zanieczyszczeń, jednak pod warunkiem, że faktycznie przeprowadzamy regularne czyszczenie.Jak dbać o materac SleepMed, aby zachować jego trwałość na dłużej?

Zmiana pościeli

Podczas sypialnianych porządków nie powinniśmy zapominać również o zmianie pościeli. Może ona mieć miejsce jednocześnie z czyszczeniem materaca i praniem pokrowca. Jest to istotne, ponieważ brudna pościel także może się przyczyniać do wnikania zanieczyszczeń wewnątrz wypełnienia materaca. Poza tym pościel działa też jako pewna bariera ochronna, chroniąc podłoże przed zabrudzeniem i wilgocią. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy sama zachowuje czystość. W trosce więc o kondycję naszego materaca SleepMed starajmy się zmieniać pościel co najmniej raz na dwa tygodnie. Jest to wystarczająca częstotliwość, aby również zapewnić utrzymanie higieny i świeżości w sypialni.

Odwracanie materaca

Duży wpływ na żywotność materaca SleepMed ma z pewnością również jego regularne odwracanie. Dla wielu z nas takie działanie może wydawać się abstrakcyjne, jednak w rzeczywistości pozwala ono utrzymać dobrą kondycję produktu. Odwracanie materaca co jakiś czas przyczynia się bowiem do jego równomiernego zużycia oraz zapobiega powstawaniu odkształceń w określonych miejscach ze względu na większe obciążenie przez ciało użytkownika. Takie rozwiązanie pozwala także na zachowanie właściwości materaca, dzięki którym nadal cieszymy się wygodnym wypoczynkiem. Podłoże nie traci na swojej sprężystości i elastyczności, przez co nasze ciało nadal jest odpowiednio wsparte w czasie snu. Co więcej, modele SleepMed cechują się tym, że odwrócenie materaca może zwiększyć poziom twardości. Doskonałym tego przykładem jest chociażby materac SleepMed Comfort Plus. Każda jego strona charakteryzuje się innym stopniem twardości, dzięki czemu użytkownik może dostosować podłoże do własnych preferencji. Wracając jednak do kwestii żywotności materaca, pamiętajmy o tym, aby materac odwracać nie tylko w poziomie, ale również w pionie, najlepiej 3-4 razy w roku. Oznacza to, że kilkukrotnie zmienia się powierzchnia, na której leżymy, ale materac jest także obracany o 180 stopni – zamieniamy wtenczas górę i dół materaca.

Używanie pokrowca oraz topu

Dla wydłużenia żywotności materaca zaleca się również stosowanie pokrowca oraz topu. O ile wszystkie modele SleepMed posiadają pokrowiec, których chroni wypełnienie materaca przed zniszczeniami, odkształceniami i zanieczyszczeniami, to tyle top nie jest uwzględniony w każdym produkcie. Stanowi on dodatkową warstwę ochrony, która wpływa na lepszą kondycję. Top SleepMed opiera się na zastosowaniu pianki termoelastycznej VitaRest lub Celsius-Waterlilly wyróżniającą się wysoką elastycznością, dzięki czemu nie zostaje naruszona wewnętrzna warstwa materaca i nie jest ona tak narażona na duże obciążenie, zwłaszcza w przypadku cięższych użytkowników. Top równomiernie rozkłada nacisk ciała, co też może pomóc w zmniejszeniu ryzyka odkształceń i przedwczesnego zużycia materaca. Dodatkowo rozwiązanie te chroni materac przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, roztocza i bakterie, a także nawet przed samą wilgocią, której obecność w rezultacie może doprowadzić do rozwoju pleśni. Choć oczywiście wpływa to na higienę wypoczynku, to jednak w głównej mierze przyczynia się do tego, że materac nie nadaje się już do użytku. Traci on swoje cenne właściwości, takie jak sprężystość i elastyczność, które jako pierwsze decydują o kondycji podłoża. Top, podobnie jak pokrowiec, jest więc ważnym elementem budowy materaca. Pamiętajmy jednak, że sam top również może po pewnym czasie się zużyć, dlatego zaleca się jego wymianę co 2-5 lat, w zależności od ciężaru ciała użytkownika.

Wietrzenie materaca

Chcąc dobrze zadbać o swój materac SleepMed, nie należy również zapominać o jego wietrzeniu. Niestety jednak jest to kolejny aspekt, którego nie każdy z nas jest świadomy. Co daje zatem wietrzenie materaca? Pozwala ono na swobodny obieg powietrza w jego wnętrzu, co właśnie zapobiega rozwojowi zanieczyszczeń i wilgoci. Aby przeprowadzić wietrzenie w prawidłowy sposób, należy więc zdjąć pokrowiec i zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w sypialni. Warto otworzyć okno, a wietrzenie najlepiej przeprowadzić w czasie wyjazdu, kiedy przez dłuższy okres nie będziemy korzystali z materaca. W ten sposób zdoła on porządnie się wywietrzyć. Jednak w samym celu zapewnienia wentylacji materaca, warto również zadbać o odpowiedni stelaż. Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać materaca na podłodze czy na jednolitej płycie, które uniemożliwiają swobodny obieg powietrza wewnątrz jego wypełnienia.

Dbanie o materac SleepMed może wydawać się wymagające, jednak zdecydowanie jest opłacalne! Poświęcając czas i uwagę swojemu materacowi, jesteśmy w stanie znacznie wydłużyć jego żywotność, dzięki czemu cieszymy się zdrowym snem przez wiele lat. Pamiętajmy więc o regularnym czyszczeniu, zmianie pościeli, wietrzeniu czy obracaniu materaca – są to czynności, które zdecydowanie wpływają na jego kondycję.

wyrób medycznyMaterace SleepMed Comfort Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.