Prawidłowa temperatura ciała człowieka mieści się w przedziale 36,4 – 37 stopni Celsjusza. Za najzdrowszy poziom przyjmuje się jednak temperaturę 36,6 stopni. Kiedy wartość ta spada, choćby o kilka dziesiętnych, większość z nas zaczyna martwić się o kondycję swojego organizmu. Należy wiedzieć, że temperatura w pewnych okolicznościach może ulegać wahaniom i nie świadczy to od razu o zagrożeniu zdrowia. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy obniżona temperatura ciała jest powodem do niepokoju.

Obniżona temperatura ciała: jakie mogą jej towarzyszyć objawy?

Obniżona temperatura ciała to taka, która wynosi powyżej 35 stopni, ale poniżej 36,6. Ten stan utrzymujący się przez krótki okres czasu nie powinien prowadzić do niepokoju. Jeśli jednak zaczynamy Obniżona temperatura ciała: przyczyny i zagrożeniaodczuwać jego wyraźniejsze objawy, powinniśmy zachować ostrożność i w razie takiej konieczności udać się do lekarza. Przede wszystkim obniżona temperatura ciała wiąże się z ogólnym osłabieniem organizmu. Możemy odczuwać większe zmęczenie, senność oraz chłód. Ciało stara się utrzymać prawidłową temperaturę i zachować odpowiednie krążenie w wyniku czego nierzadko pojawiają się także dreszcze. Mamy wówczas do czynienia z drżeniem rąk i mięśni. W niektórych przypadkach możemy też zauważyć większą bladość skóry. Objawy te są efektem obkurczenia naczyń krwionośnych. Dreszcze natomiast mają na celu wygenerowanie ciepła, lecz wszyscy doskonale wiemy, że nie są one przyjemną dolegliwością. Obniżona temperatura ciała w głębszym stadium prowadzi również do zawrotów głowy czy zaburzenia świadomości. W takiej sytuacji powinniśmy działać jak najszybciej, aby uniknąć wejścia w stan hipotermii.

Obniżona temperatura przy chorobie: czy to normalne?

Przeziębienie oraz grypa zazwyczaj kojarzą się nam z podwyższoną temperaturą ciała. Co więc jeśli w tym przypadku jest ona obniżona? Pamiętajmy, że każdy organizm inaczej reaguje na chorobę i niewielkie odchylenia temperatury nie powinny nas martwić. To naturalne zjawisko, w którym organizm walczy z infekcją, bakteriami czy wirusami. Obniżona temperatura najczęściej ma miejsce u seniorów oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. Może wynikać z wyczerpania organizmu, odwodnienia lub zaburzeń metabolicznych. W czasie przeziębienia należy przebywać w ciepłym otoczeniu oraz sięgać po dużą ilość płynów. Czasami obniżona temperatura pojawia się przy ciężkich infekcjach wirusowych i bakteryjnych, w tym przy sepsie, co z kolei wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Przyczyny obniżonej temperatury ciała

Obniżona temperatura ciała nie stanowi powodu do niepokoju pod warunkiem, że jest stanem przejściowym. Jakie mogą być jej przyczyny? W pierwszej kolejności na temperaturę naszego ciała wpływa otoczenie, w którym się obecnie znajdujemy. Nieadekwatny ubiór do pory roku czy długa ekspozycja na chłód sprawia, że organizm mimowolnie się wychładza. Wśród głównych przyczyn wskazuje się także na odwodnienie. Prowadzi ono do zaburzeń krążenia, które odpowiada przecież za utrzymanie ciepła ciała. Równie istotne okazuje się niedożywienie – brak dostatecznej ilości kalorii skutkuje osłabieniem oraz problemami z termoregulacją. U kobiet z kolei niższa temperatura może wynikać z lutealnej fazy cyklu miesiączkowego. Dzień lub dwa przed rozpoczęciem krwawienia, spada poziom progesteronu w organizmie, co wiąże się ze spadkiem temperatury ciała. Jednak u kobiet stosujących antykoncepcją hormonalna, takie wahania nie powinny mieć miejsca. Poza tym obniżona temperatura często towarzyszy niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy niewydolności nerek. Są to zaburzenia metaboliczne, które naturalnie wpływają na zdolność organizmu do termoregulacji. Niższa temperatura może być również skutkiem przyjmowania niektórych leków. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy termometr faktycznie poprawnie działa – w wielu przypadkach nasze wątpliwości są nieuzasadnione, ponieważ urządzenia pomiarowe bywają niedokładne.

Zagrożenia związane z hipotermią

Warto wiedzieć, że obniżona temperatura ciała może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jeżeli odpowiednio szybko na nią nie zareagujemy. Przede wszystkim wpływa na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Możliwe jest wówczas spowolnienie pracy serca, nerek i mózgu. Stan hipotermii oznacza duże prawdopodobieństwo uszkodzenia tych elementów budowy ciała. Oprócz tego decyduje o osłabieniu układu immunologicznego, zwiększając naszą podatność na infekcje. Ostatnia faza hipotermii to ta, w której organizm osiąga temperaturę poniżej 28 stopni Celsjusza – jest ona równoznaczna z utratą przytomności i nastąpieniem zgonu.

Aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie, warto wyposażyć się w komfortowe materace od SleepMed: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-100×200/. Są to produkty, które doskonale wspierają sen, a tym samym codzienne samopoczucie. Znajdziemy je także w wielu salonach w Gdańsk. Być może modele piankowe spełnią nasze osobiste oczekiwania:

Jak reagować na obniżoną temperaturę ciała?

Pierwszym krokiem w przypadku obniżonej temperatury ciała jest zadbanie o dostateczne ogrzanie organizmu. Powinniśmy zatem przenieść się w ciepłe miejsce, ubrać w suchą odzież, najlepiej stawiając na warstwowy ubiór, oraz sięgnąć po ciepłe napoje. Ważne jest jednak to, aby pod żadnym pozorem nie spożywać alkoholu – rozszerza on naczynia krwionośne, przyspieszając utratę ciepła. Może się nam wydawać, że zapewnia odwrotny i pożądany efekt w postaci rozgrzewania organizmu od środka, lecz w rzeczywistości szkodzi naszemu zdrowiu. W przypadku obniżonej temperatury powinniśmy również unikać wysiłku fizycznego oraz gwałtownych ruchów. Starajmy się cały czas monitorować stan osoby wychłodzonej. Jeżeli pojawia się dezorientacja, osłabienie, a drżenie ciała zanika, może to oznaczać poważne stadium hipotermii. W takie sytuacji wymagana jest natychmiastowa interwencja pomocy medycznej.

Obniżona temperatura ciała to poważne zagrożenie, które może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci. Nie należy się jednak martwić na zapas, ponieważ w wielu przypadkach obniżona temperatura to jedynie błędny pomiar naszego urządzenia. Dopiero gdy odczuwamy wyraźne objawy w postaci osłabienia czy drżenia rąk, musimy niezwłocznie reagować, przemieszczając się do ciepłego otoczenia.