Podstawowym punktem codziennej rutyny higienicznej jest oczywiście kwestia mycia ciała. Jeśli mamy możliwość wyboru pomiędzy wanną a prysznicem, to nie jest to tylko i wyłącznie kwestia wygody, ale także naszego zdrowia oraz kondycji naszej skóry. Obie metody mają swoje zalety i wady, ale która jest lepsza dla skóry? Czy dłuższe moczenie ciała w ciepłej wodzie w wannie to raj dla skóry, czy może jednak szybki prysznic jest bardziej dla niej korzystny? Odpowiedzi na te pytania mogą być bardziej złożone, niż każdemu się wydaje. Poniżej znajdziesz pozytywne i negatywne aspekty wpływu na skórę korzystania zarówno z wanny, jak i z prysznica. Jeśli więc jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykułu!

Plusy i minusy dla skóry – kąpiele w wannie

Kąpiel w wannie może przynieść oczywiście wiele korzyści dla skóry, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio wykonywana. Poniżej znajdziesz kilka takich plusów.

 • Głębokie oczyszczanie – w wannie ciepła woda może otworzyć pory skóry, co ułatwia usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Dodatkowo stosowanie delikatnych środków myjących lub soli kąpielowych może pomóc w głębokim oczyszczaniu skóry.
 • Relaksacja mięśni – gorąca kąpiel może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, co jest szczególnie korzystne po intensywnym treningu lub dniu pełnym stresu. Wtedy kąpiel w wannie nie tylko przynosi ulgę mięśniom, ale także może pomóc w złagodzeniu napięcia skóry.
 • Nawilżanie skóry – ciepła woda może pomóc w lepszym nawilżeniu skóry, a zwłaszcza wtedy, kiedy dodamy do wanny różne olejki lub specjalne mleczko do kąpieli. To może przyczynić się do poprawy elastyczności skóry i zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu.
 • Redukcja stresu – kąpiel w wannie może być także doskonałą formą relaksu i odprężenia po długim dniu zmagania się z różnymi problemami. Zmniejszenie poziomu stresu ma pozytywny wpływ na stan naszej skóry, pomagając w redukcji problemów związanych ze stresem, takich jak trądzik lub zwiększone wydzielanie sebum.
 • Leczenie skórnych problemów – dodanie do wody w wannie np. rumianku może wspomóc łagodzenie niektórych problemów skórnych, takich jak łuszczyca.

Kąpiel w wannie czy szybki prysznic - co jest lepsze dla Twojej skóry?Oczywiście oprócz plusów, długie kąpiele w wannie mają także swoje minusy. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

 • Przesuszenie skóry – długie siedzenie w wannie wypełnionej wodą bez dodatku różnych olejków, może prowadzić do przesuszenia skóry.
 • Pogorszenie stanu problematycznej skóry – osoby z różnymi problemami skórnymi, takimi jak egzema mogą doświadczyć pogorszenia się stanu skóry.
 • Ryzyko dla naszego serca – wysoka temperatura wody może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan naszego serca i przyspieszyć jego akcję nawet o 20 uderzeń więcej na minutę. To z kolei obniży zawartość tlenu we krwi, przyspieszy nasz oddech, a w konsekwencji może to doprowadzić do zawrotów głowy lub nawet utraty przytomności.

Jak widzisz, kąpiel w wannie ma zarówno kilka plusów, jak i minusów, co oznacza, że należy indywidualnie rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, aby nie pogorszyć stanu swojej skóry czy nie zrobić sobie innej krzywdy.

Plusy i minusy dla skóry – branie pryszniców

Wiele osób preferuje mycie swojego ciała pod prysznicem. Jakie korzyści dla skóry wynikają z tej metody higieny?

 • Szybkość oczyszczania – prysznice są szybsze niż kąpiele w wannie, co pozwala na szybkie i skuteczne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, potu i nadmiaru sebum, co sprawia, że naskórek nie jest mocno podrażniony.
 • Regulacja temperatury – dla wielu osób dużym plusem mycia się pod prysznicem, jest to, że mogą oni swobodnie regulować temperaturę wody. Pozwala to na uniknięcie przegrzania lub przesuszenia skóry.
 • Stymulacja krążenia krwi – strumień wody podczas brania prysznica może pobudzić krążenie krwi w skórze, co może przyczynić się do poprawy elastyczności skóry.
 • Redukcja stresu – podobnie, jak kąpiele w wannie, mycie swojego ciała pod prysznicem także może skutecznie zredukować stres.

W tym miejscu należy wspomnieć, że mycie się pod prysznicem ma także kilka minusów, które dotyczą naszej skóry. Poniżej możesz przeczytać o kilku z nich.

 • Przesuszenie skóry – długie i częste prysznice, a zwłaszcza te z użyciem gorącej wody i drażniących środków myjących, mogą doprowadzić do poważnego przesuszenia skóry, co dalej może skutkować czerwoną swędzącą skórą, na której pojawiły się różne zmiany.
 • Podrażnienia skóry – jak już wyżej wspomnieliśmy, niektóre produkty do kąpieli, szczególnie te zawierające substancje chemiczne lub zapachowe, mogą podrażniać skórę i prowadzić do jej wysuszenia lub wywoływania reakcji alergicznych u osób o wrażliwej skórze.

Tutaj także możesz zauważyć, że mycie się pod prysznicem ma swoje wady i zalety i to tak naprawdę od każdego człowieka zależy, czy wybierze akurat tę formę dbania o swoje ciało.

Kąpiel w wannie czy szybki prysznic – co jest lepsze dla Twojej skóry?

Decyzja między kąpielą w wannie a szybkim prysznicem zależy od preferencji osobistych oraz indywidualnych potrzeb skóry. Oba te sposoby mają swoje zalety i wady, co przedstawiliśmy powyżej. Kąpiel w wannie może być sposobem na relaksację po całym dniu stresu, a prysznic jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na oszczędności czasu. Obie opcje są równie dobre.

Wygląd Twojej skóry zależy także od innych czynników, takich jak zdrowe odżywianie czy optymalny sen. To drugie może być zapewnione przez doskonałej jakości materac dopasowany zarówno do Twoich potrzeb, jak i preferencji. Znajdziesz go w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdujących się w mieście Gdańsk. Tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz! Serdecznie zapraszamy!