Zdrowy i komfortowy sen to coś, na czym zależy każdemu z nas. Wszyscy pragniemy, aby nasz wypoczynek był jakościowy. Budząc się, chcemy czuć się wypoczęci i pełni energii. Aby tak się stało, należy jednak zadbać o kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest nasz komfort termiczny. Jak sprawić, by był jak najlepszy? Sprawdź sam!

Dlaczego komfort termiczny w sypialni jest ważny?

Mogłoby nam się wydawać, że wystarczy zainwestować w odpowiedni materac, aby nasz sen znacząco się poprawił. W rzeczywistości jednak potrzebne jest kilka innych rzeczy, aby cieszyć się w pełni efektywnym wypoczynkiem. Na początku możemy sądzić, że to nieistotne, lecz jeśli dowiemy się więcej i sami spróbujemy ulepszyć nasz odpoczynek, przekonamy się, że te elementy są po prostu niezbędne. Właśnie tak jest w przypadku komfortu termicznego. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała powoduje, że łatwiej jest nam zasnąć, a do tego nie budzimy się w nocy. Co więcej, oddziałuje to na proces wytwarzania melaniny, która jest odpowiedzialna za nasz sen oraz regenerację organizmu. Jeśli jest utrzymana na prawidłowym poziomie, ułatwia zasypianie i sprawia, że podczas snu możemy w pełni wypocząć. Optymalna temperatura przyczyni się również do osiągnięcia przez nas dłuższej fazy głębokiego snu.

Niezależnie od tego, czy w naszej sypialni jest za ciepło, czy też za zimno, obie te sytuacje mogą doprowadzić do tego, że będziemy mieli problemy ze snem. Latem, kiedy temperatura otoczenia jest znacznie wyższa, ciężej jest nam znaleźć wygodną pozycję snu. Przewracamy się z boku na bok, a ciepło wprowadza nas w dyskomfort. Jeśli temu nie zapobiegniemy, może okazać się, że nie prześpimy całej nocy. Zdecydowanie bardziej będziemy się wtedy pocić, co z kolei negatywnie oddziałuje na naszą higienę. Nasze ciało, zamiast odpocząć i się regenerować, skupia się na tym, aby się ochłodzić, przez co nie jesteśmy w stanie zasnąć. Przeciwna sytuacja, w której jest nam zbyt zimno, również nie jest korzystna. Wtedy staramy się jak najlepiej przykryć, próbujemy rozgrzać nasze ciało, co uniemożliwia szybkie zaśnięcie. Co więcej, spanie pod nieodpowiednim przykryciem może odbić się na naszym zdrowiu. Nierzadko prowadzi do przeziębienia. Ten przypadek również zaburza fazę REM naszego snu, uniemożliwiając pełny wypoczynek. Kiedy nasz sen zostaje zaburzony, nie jesteśmy w stanie się zregenerować. To powoduje, że rano budzimy się zmęczeni i niewyspani. Wpływa to na nasze samopoczucie i produktywność, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli powtarza się to regularnie, może stać się poważnym problemem.

Jaka temperatura powinna być w naszej sypialni?

Jak zadbać o komfort termiczny w sypialni?Jak zatem znaleźć złoty środek, dzięki któremu nie będzie nam ani za zimno, ani za ciepło? Wpierw dowiedzmy się, jaka temperatura jest w zasadzie dla nas właściwa. Przyjmuje się, że optymalna temperatura, jaka powinna panować w sypialni, wynosi od 16 do 19 stopni. Warto pamiętać, że u każdego człowieka będzie to wyglądało trochę inaczej – jedni będą potrzebowali wyższej temperatury, inni – niższej. Nie należy jednak przekraczać tego przedziału. Spanie w pomieszczeniu o temperaturze poniżej 12 stopni Celsjusza lub powyżej 26 stopni prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Trochę inaczej wygląda to u osób starszych, którzy potrzebują trochę wyższej temperatury niż większość – dla nich 20 stopni Celsjusza jest jak najbardziej odpowiednie.

Jak zadbać o komfort termiczny?

Skoro już wiemy, ile powinna wynosić temperatura w naszej sypialni, możemy zastanawiać się, jak o to zadbać. Istnieją różne sposoby, dzięki którym zapewnimy sobie prawidłowy komfort termiczny. Najistotniejszym czynnikiem są posiadane przez nas artykuły sypialniane. To one wpływają na to, czy jest nam za ciepło, czy też za zimno. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad wyborem materaca. On również oddziałuje na nasz komfort termiczny. Wiemy, że w sklepach i na stronach takich jak https://sleepinghouse.pl/, możemy odnaleźć dużo różnych modeli. Jakie z nich okażą się najlepsze? Odszukajmy takich produktów, które będą miały właściwości termoregulacyjne. To między innymi materace piankowe, których elastyczne i oddychające wypełnienie zapewnia odpowiednią swobodę. Co więcej, pianka termoelastyczna reguluje naszą temperaturę i pod jej wpływem dopasowuje się do naszego ciała. Dzięki temu zyskujemy nie tylko komfort termiczny, ale i idealne ułożenie. Możemy ponadto zainwestować w specjalne nakładki chłodzące, które obniżą naszą temperaturę i zapewnią przyjemne ukojenie. Produkty z takimi udogodnieniami posiada między innymi strona http://hilding.pl/.

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to nasze okrycie. Wybrana przez nas kołdra i pościel bezpośrednio oddziałują na nasz komfort termiczny. W zależności od rodzaju materiału będą miały różne właściwości. Kupując te produkty, powinniśmy przede wszystkim kierować się obecną porą roku. To oczywiste, że inna kołdra sprawdzi się latem, a inna zimą. Warto znać, jakie tkaniny są najlepsze na dany czas. Na cieplejsze miesiące możemy zaopatrzyć się w między innymi kołdry puchowe. Są one lekkie i przewiewne, a do tego dbają o utrzymanie odpowiedniej temperatury. Zapewniają też niezbędny przepływ powietrza. Dobrym rozwiązaniem będą też kołdry z bawełny, która wspaniale pochłania wilgoć i gwarantuje świetną cyrkulację powietrza. Ten materiał podobne zastosowanie znajdzie w przypadku pościeli. Równie dobrze sprawdzi się też pościel lniana czy satynowa. Kiedy nadejdzie zima, wymieńmy te artykuły na ciepłe, komfortowe tkaniny, które pomogą nam utrzymać ciepło. Będzie to kołdra wełniana, puchowa czy też z pierza. Do tego sięgnijmy po pościel z bawełny, flaneli czy makosatyny.

O co należy jeszcze zadbać w sypialni?

Kiedy temperatura w naszej sypialni jest zbyt niska lub zbyt wysoka, cierpi na tym nie tylko nasz komfort, ale i higiena snu. Z tego względu warto mieć ten aspekt również na uwadze. Regularnie pierzmy naszą pościel, a do tego odkurzajmy materac. Nie zapominajmy o wietrzeniu sypialni, dzięki któremu wpuścimy do środka trochę świeżego powietrza. O innych rzeczach, które są istotne dla naszego snu, przeczytamy na stronie http://idealny-materac.pl/.

Warto poświęcić trochę uwagi naszemu wypoczynkowi. Zainwestujmy w dobry materac, a do tego zatroszczmy się o prawidłową higienę snu i optymalny komfort termiczny. To na pozór może wydać się mało istotne, jednak w rzeczywistości te kwestie odgrywają niezwykle istotną rolę. Zapewniając sobie odpowiednie artykuły sypialniane, możemy osiągnąć w pełni komfortowy sen.

Przeczytaj także: Jak uniknąć problemów z zasypianiem w czasie upalnych nocy?