Prawidłowo dobrany materac powinien charakteryzować się przede wszystkim optymalnie dopasowaną do wagi przyszłego użytkownika twardością. W poniższym artykule odpowiadamy między innym na pytania – jaka jest międzynarodowa skala służąca do określenia twardości podłoża oraz jak dobrać odpowiednią twardość do potrzeb ciała.
Czym jest twardość materaca?
Wybór odpowiedniego materaca do sypialni nie jest łatwym zadaniem. Kupujący staje najczęściej przed trudnymi pytaniami: na jaki wkład się zdecydować? Jak dobrać twardość materaca? Odpowiedzmy sobie na nie i rozwiejmy wątpliwości!
Na rynku materacy do spania dostępne są różnorodne produkty. Użytkownik może wybierać spośród materacy piankowych, sprężynowych i hybrydowych, wykonanych z materiałów naturalnych i syntetycznych, jednowarstwowych i wielowarstwowych oraz do zastosowań specjalistycznych. Rodzaj wypełnienia powinien być zawsze dobrany do indywidualnych parametrów wagi, wzrostu oraz pozycji w trakcie snu. Podczas szukania odpowiedniego materaca należy również określić osobiste preferencje oraz uwzględnić wady postawy bądź inne schorzenia, jeśli występują.
Przy wyborze podłoża do spania stopień twardości stanowi równie istotny (o ile nie jeszcze istotniejszy!) element co rodzaj wypełnienia. Na rynku dostępne są materace twarde, średnie oraz miękkie. Twardość materaca zwykle klasyfikowana jest czterostopniową skalą oznaczaną literą „H” (od ang. hardness). Sprawdzając specyfikację produktu, twardość materaca h1, h2, h3 lub h4, zawsze będzie wymieniona jako podstawowa informacja dla szukającego. Stopień twardości materacy określa, jakiemu użytkownikowi dedykowany jest dany produkt.
Twardość podłoża musi zawsze odpowiadać ciężarowi ciała osoby, która będzie na nim spała. Zbyt miękki materac może powodować zapadnie się w nim użytkownika, za twardy zaś nie pozwoli na odpowiednią regenerację. Niewłaściwe dopasowanie twardości podłoża może również przyczynić się do pojawiania się lub pogłębiania wad postawy.
Jakie są stopnie twardości materaca?
Nowoczesne materace znajdujące się w ofercie zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych posiadają szczegółową specyfikację, dzięki której łatwiej jest dokonać odpowiedniego wyboru. Jak zatem dobrze odczytać stosowaną symbolikę i jaka twardość materaca będzie odpowiednia?
Twardość materaca – tabela
Wkłady oznaczone symbolem H1 oznaczają materace miękkie, które są przeznaczone dla osób o drobnej budowie ciała i których waga nie przekracza 60 kg. Symbolem H2 określane są podłoża o średniej twardości i dedykowane są użytkownikom, których waga mieści się w przedziale od 60 do 80 kg. Materace sklasyfikowane jako H3 są uznawane za wkłady twarde i polecane osobom, których masa ciała przekracza 80 kg. Podłoże oznaczone symbolem H4 będzie materacem bardzo twardym, o wzmocnionej strukturze, dzięki czemu spełni ono swoje zadanie w przypadku użytkowników o dużej masie, tęgiej budowie ciała oraz otyłych.
Skala twardości materaca to podstawowe kryterium jakie musi zostać przeanalizowane przed zakupem, warto jednak pamiętać, że równie istotne przy wyborze materaca są osobiste preferencje i oczekiwania. Osoby często zmieniające ułożenie ciała w trakcie snu lub preferujące pozycję na boku lepiej wyśpią się na materacu bardziej miękkim. Z kolei osobom lubiącym spać na brzuchu i plecach zaleca się wybór twardszego podłoża.
Miłośnikom snu na bardzo twardym podłożu polecamy materac Hilding Foxtrot, którego wkład stanowi 18-centymetrowa profilowana pianka wysokoelastyczna HR o podwyższonej twardości. Otwartokomórkowa struktura pianki gwarantuje nie tylko odpowiednią wentylację, ale również trwałość wkładu oraz lepszą higienę snu. Dzięki niejednolitej strukturze uzyskuje lepsze parametry podtrzymywania ciała, komfortu oraz sprężystości i elastyczności. Stąd model Foxtrot polecany jest również osobom starszym.
Jak poprawnie dobrać twardość materaca?
Przed dokonaniem zakupu materaca zaleca się sprawdzić czy spełnia on oczekiwania użytkownika – zwłaszcza pod kątem odpowiedniego podparcia kręgosłupa oraz ogólnego poczucia komfortu w trakcie leżenia. Można w tym celu skorzystać z fachowej pomocy doradcy w sklepie stacjonarnym bądź zasięgnąć konsultacji online w oknie dialogowym znajdującym się na większości stron internetowych producentów.
Warto nadmienić, że sklepy internetowe oferują znacznie szerszy asortyment wyposażenia sypialni. Wybrane modele i serie produktów są dostępne w wielu różnych rozmiarach, wariantach twardości oraz pokrycia. Zdecydowaną zaletą zakupów online jest również brak kolejek przy kasie oraz brak ograniczeń spowodowanych godzinami otwarcia. Wyboru można dokonać spokojnie i bez wychodzenia z domu – co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach i wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Z kolei decydując się na wizytę w salonie można dodatkowo wykonać bardzo prosty tzw. test płaskiej ręki. Pozwoli on określić czy podłoże jest dobrze dopasowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa użytkownika oraz kształtów jego sylwetki. W tym celu należy położyć się na wybranym materacu, a następnie umieścić dłoń tak, aby znajdowała się pomiędzy plecami a powierzchnią wkładu. Jeśli materac jest zbyt miękki, ręka napotka wyraźny opór. Z kolei w za twardym materacu wytworzy się zbyt duża przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem. W trakcie wykonywania testu warto ułożyć się w kilku pozycjach – na plecach, brzuchu oraz preferowanym boku. Pozwoli to dodatkowo określić poziom komfortu, jaki powinno zapewnić dobrze dobrane podłoże.
Czym są strefy twardości w materacach
Szukając odpowiedniego wkładu warto również zwrócić uwagę na liczbę stref twardości. Zaawansowane możliwości produkcyjne pozwalają dziś na projektowanie produktów, które bardzo dobrze dostosowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dobrzy producenci oferują materace 3-, 5- i 7-strefowe, które pozwalają sprostać potrzebom poszczególnych partii ciała, tj. obejmują strefę podparcia stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, strefę wysokiego komfortu oraz podparcia głowy.
Strefy twardości w materacu są obecne zarówno w modelach z wypełnieniem piankowym, jak i kieszeniowym. W obu przypadkach wspomagają indywidualne dopasowanie do krzywizn sylwetki użytkownika, niezależnie od tego, czy odpowiadają za to pojedyncze sprężyny zamknięte w kieszonkach, czy aktywna pianka termoelastyczna.
Zdecydowaną zaletą podziału na strefy twardości jest wzmocnienie podłoża w miejscach, które są najbardziej narażone odkształcenia. Pozwala to jednocześnie przedłużyć żywotność produktu oraz znacząco wpłynąć na poprawę jakości snu użytkownika. Odpowiednie podtrzymanie sprzyja regeneracji organizmu, pozwala na rozluźnienie się mięśni w trakcie snu, co z kolei powoduje brak ucisków na organy wewnętrzne. Eliminacja napięcia mięśniowego jest bardzo ważna, ponieważ wpływa bezpośrednio na jakość odpoczynku. Dobrze dobrany materac jest zatem inwestycją w zdrowie, dzięki której poranne wstawanie będzie przyjemnością, a poziom energii w trakcie aktywnego dnia z pewnością się podniesie.