Na etapie urządzania wymarzonej sypialni stajemy przed koniecznością podjęcia wielu decyzji – od aranżacji pokoju, w którym chcemy efektywnie wypoczywać, po wybór łóżka z materacem, który zapewni nam zdrowy i komfortowy sen. O ile dekoracje zawsze można zmienić, wybór materaca to raczej decyzja na lata, dlatego warto ją podjąć świadomie. Podpowiadamy zatem, jak to zrobić.

Zakup materaca wcale nie musi kojarzyć się z uciążliwym, wielogodzinnym rajdem po sklepach meblowych w całym Trójmieście w celu „przymierzania się” do kolejnych modeli, których nazwy i parametry niewiele nam mówią. Możemy – a nawet powinniśmy – tego uniknąć, jeśli tylko przed zakupem poświęcimy chwilę na precyzyjne określenie swoich potrzeb i oczekiwań. Jeżeli dodatkowo poznamy rodzaje i właściwości najwyżej rekomendowanych modeli materacy, całej gimnastyki z przypadkowym dopasowywaniem prawdopodobnie da się uniknąć. Wystarczy wizyta w dobrym sklepie internetowym, gdzie czołowi rynkowi producenci, jak np. Hilding, prezentują szeroką gamę produktów z ich szczegółową specyfikacją i wskazaniami dla użytkownika. Dzięki temu nawet bez wychodzenia z domu możemy porównać najwyższej jakości materace piankowe oraz ich unikalne zalety.

Materac piankowy – co warto o nim wiedzieć?

Hilding - materace piankoweGrupę materacy w tej kategorii łączy struktura wkładu – jest on zbudowany na bazie specjalistycznego, syntetycznego materiału, który nazywamy potocznie pianką do materaca. To tworzywo wyjątkowo cenione przez producentów ze względu na szeroki wachlarz technologicznych rozwiązań, które pozwalają na projektowanie materacy o różnych właściwościach i z różnych półek cenowych. Niestety, najtańsze modele piankowe, wypełnione niskiej jakości pianką poliuretanową, nie spełniają funkcji ortopedycznych i higienicznych, dlatego nie powinny być użytkowane częściej niż okazjonalnie. Jeśli materac piankowy ma być bazą naszej sypialni, powinien być zbudowany na bazie osiągnięć nowoczesnych technologii, z pianki na materac o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych.

Jakie właściwości sprawiają, że materac piankowy to rodzaj tak popularny i szeroko polecany koneserom udanego wypoczynku? Na pierwszym miejscu należy wymienić zdolność dopasowywania się piankowego wkładu do kształtu oraz pozycji użytkownika. Kluczowa rola dobrego materaca polega na odciążeniu mięśni i kręgosłupa – a w przypadku materacy piankowych jest to możliwe w najwyższym stopniu, dzięki możliwości zaprojektowania nawet siedmiu stref twardości, odpowiadających za prawidłową stabilizację ciała podczas snu.

Drugą istotną właściwością materacy piankowych jest umiejętność „reagowania” na temperaturę ciała, zwłaszcza w modelach bazujących na piankach termoelastycznych (np. innowacyjnej piance Visco, zastosowanej w modelach Hilding Rumba czy Hilding Salsa). Nacisk ciała na materac oraz jego ciepłota stanowią podstawę anatomicznego dopasowania sylwetki do podłoża oraz utrzymanie jego optymalnej temperatury, gwarantując komfortowy sen niezależnie od pory roku.

Kolejną cechą materacy z pianki, ważną zwłaszcza z punktu widzenia dzieci czy astmatyków, jest nowoczesna, perforowana struktura, pozwalająca na utrzymanie najwyższego stopnia higieny. Nacięcia w konstrukcji wkładu tworzą system skutecznej wentylacji, eliminując ryzyko zawilgocenia oraz rozwoju niebezpiecznych dla układu oddechowego roztoczy, wirusów albo grzybów. Warto tu podkreślić, że użytkowanie materacy piankowych jest w pełni bezpieczne także dla alergików, ponieważ ich budulcem są nieuczulające, certyfikowane materiały. Większość modeli – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie – posiada też zdejmowany pokrowiec, który bez trudu odświeżymy w domowej pralce.

Jakie rodzaje materacy piankowych znajdziemy na rynku?

Ze względu na rodzaj użytej pianki oraz akcent na poszczególne właściwości, możemy wyróżnić trzy główne rodzaje materacy piankowych.

1. MATERACE TERMOELASTYCZNE

Bazą wkładu są w nich wspomniane pianki termoelastyczne, których niezaprzeczalnym walorem jest umiejętność „zapamiętywania” kształtu ciała użytkownika dzięki reagowaniu na jego ciężar (nacisk na materac) oraz temperaturę organizmu. Materace termoelastyczne mają wysokie właściwości ortopedyczne – pozytywnie wpływają na podparcie kręgosłupa oraz system ukrwienny, świetnie sprawdzają się też w funkcji materacy przeciwodleżynowych. Są też wyjątkowo trwałe dzięki zdolności powracania do pierwotnego kształtu po wstaniu z łóżka, odporne na odkształcenia i zagniecenia.

2. MATERACE LATEKSOWE

Konstrukcja materacy lateksowych bazuje na piance z kauczuku syntetycznego oraz tego naturalnego. Ich sztandarową właściwością jest „oddychająca” powierzchnia oraz hypoalergiczna struktura zapobiegająca gromadzeniu się kurzu. Zastosowanie odpowiedniej technologii w materacach lateksowych pozwala na uzyskanie rekomendowanych stref twardości przy stosunkowo niewielkiej wysokości materaca, co ma znaczenie przy doborze go pod kątem niestandardowej wagi użytkownika czy niskiej ramy łóżka.

3. MATERACE WYSOKOELASTYCZNE

Materace w tej grupie charakteryzują się optymalnym połączeniem najlepszych cech materacy piankowych oraz szerokim spektrum zastosowań. Pianki profilowane tego typu wykazują wyjątkową elastyczność, a sposoby ich łączenia w jednym modelu pozwalają na uzyskanie różnych stref twardości oraz projektowanie indywidualnie dopasowanych powierzchni spania nawet w jednym modelu (np. w materacu dwuosobowym). Świetnie sprawdzają się też przy łóżkach o specjalnych funkcjach np. z podnoszonym zagłówkiem albo podnóżkiem.

Prawidłowe dobieranie rozmiaru materacy piankowych

To, jaki rodzaj materaca piankowego wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz wskazań zdrowotnych. W kwestii odpowiedniego rozmiaru natomiast warto kierować się trzema kwestiami: wzrostem użytkownika, jego wagą oraz wymiarem łóżka, którym dysponujemy. Prawidłowo dobrany materac powinien pozostawiać przynajmniej 15-20 cm przestrzeni na długość oraz zapewniać co najmniej 90 cm szerokości spania. Optymalna wysokość, czyli „grubość” materaca piankowego to ok. 20 cm, jednak ten parametr zależy od budowy poszczególnych modeli.

Materace piankowe – czy to produkt dla każdego?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wśród materacy piankowych każdy użytkownik znajdzie model odpowiadający własnym oczekiwaniom. Właściwości ortopedyczne docenią zarówno osoby zdrowe, ale świadomie dbające o profilaktykę kręgosłupa, jak i użytkownicy potrzebujący materacy o statusie produktów medycznych, jak na przykład restrykcyjnie testowany pod tym kątem model Hilding Rumba. W ofercie tej czołowej marki można znaleźć materace piankowe rekomendowane zarówno dla młodzieży w fazie wzrostu (np. Hilding Breakdance), jak i dla wymagających seniorów (np. Hilding Mambo). Alergikom natomiast bezpieczne użytkowanie w najwyższym komforcie zagwarantują materace lateksowe tego producenta, np. Hilding Salsa. A jaki materac piankowy wybrać dla dwojga? Taki, który łączy różne potrzeby w jednym produkcie. Materace piankowe potrafią to doskonale – i dlatego ich popularność od lat nie słabnie, podobnie jak satysfakcja klientów z ich użytkowania.